Kulaté, 50. narozeniny slaví botanická zahrada v Troji

Trojská botanická zahrada v letošním roce slaví kulatiny. V rámci narozeninových oslav dne 29. května pokřtila kolekci vín ročníku 2018 včetně limitované edice vína nazvaného Natalis a nové knihy Vinice sv. Kláry 365. Kmotry se stali herci a herečky, milovníci dobrého vína, Lucie Benešová, Jitka Schneiderová, Matěj Ruppert, Alice Bendová a Miroslav Táborský.

U příležitosti svého jubilea vydala botanická zahrada také knihu Příběh trojské botanické zahrady, která přiblíží čtenářům padesátiletou historii zahrady i její plány do budoucna. Kmotry této knihy se staly osobnosti, jež se v uplynulých letech staly součástí projektu Kořeny osobností: náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček, dirigent Libor Pešek, slavný český anglista Martin Hilský, olympijská medailistka, biatlonistka Gabriela Koukalová, houslový virtuos Pavel Šporcl, herečka Chantal Poulain, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, herci Michal Klásek a Martin Barták z Divadla Spejbla a Hurvínka i s legendárními loutkami.

Foto: Petr Brodecký

Botanická zahrada hl. m. Prahy oficiálně existuje od 1. ledna 1969. Ačkoliv mezi botanickými zahradami patří k těm mladším, může se pochlubit unikátním skleníkem Fata Morgana, mnoha sbírkami rostlin, které patří k nejlepším v Evropě, a v neposlední řadě také památkově chráněnou vinicí sv. Kláry s jedinečným geniem loci, produkující vína špičkové kvality. „Botanická zahrada prošla během uplynulých padesáti let obrovským rozvojem. V roce 1969 se začínalo v podstatě na zelené louce a dnes patří k nepřehlédnutelným atrakcím hlavního města, kterou každoročně vyhledá více než 300 tisíc návštěvníků. Zahradu navíc v následujících letech čeká další velký rozvoj, díky kterému se promění v moderní botanickou zahradu 21. století,“ zve k návštěvě zahrady Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Botanická zahrada slaví padesátiny ve skvělé kondici a patří zaslouženě mezi výkladní skříně Prahy. Investice, které město plánuje na další modernizaci této zahrady, jsou jedny z těch, které ocení i následující generace. Zvu všechny Pražany, aby přišli oslavit půl století pražské botanické zahrady příjemně stráveným časem v ní a neopomněli si dát i skvělé víno Natalis, které pochází z vinic sv. Kláry,“ dodává náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.  

Příběh trojské botanické zahrady na stránkách nové knihy

K připomenutí 50. výročí založení trojské botanické zahrady vznikla knižní publikace nazvaná Příběh trojské botanické zahrady. „Tato kniha nemá být vyčerpávajícím souhrnem událostí uplynulých let, nýbrž jakýmsi malým ohlédnutím za tím, jak plynul čas zde v Trojské kotlině  co se tu díky úsilí zaměstnanců zahrady podařilo vybudovat. Věříme, že se tak bude dít i nadále a že ono odhodlání je v zahradě patrné i jejím dnešním návštěvníkům,“ dodává Bohumil Černý.

Kniha Příběh trojské botanické zahrady čtenáře seznámí nejen s historií zahrady, ale představí i významné sbírky, stavby a expozice. Zároveň nabídne nahlédnutí do blízké budoucnosti a poodhalení toho, co návštěvníky čeká. Kmotry této knihy se staly osobnosti, jež se v uplynulých letech staly součástí projektu Kořeny osobností: náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček, dirigent Libor Pešek, slavný český anglista Martin Hilský, olympijská medailistka, biatlonistka Gabriela Koukalová, houslový virtuos Pavel Šporcl, herečka Chantal Poulain, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, herci Michal Klásek a Martin Barták z Divadla Spejbla a Hurvínka i s legendárními loutkami. Knihu si zájemci budou moci od června zakoupit ve všech pokladnách botanické zahrady.

Botanická zahrada pokřtila novou kolekci vín, narozeninové cuvée i knihu Vinice sv. Kláry 365

Foto: Botanická zahrada

Trojská botanická zahrada se pro veřejnost otevřela v roce 1992. Od té doby se postupně rozvíjela, spojovala v jeden celek a vznikaly další expozice. V devadesátých letech do své správy získala i památkově chráněnou vinici sv. Kláry. Pod ní byl později vybudován i sklep s expozicí výroby vína, kde už deset let vzniká unikátní víno vysoké kvality. Ke svým 50. narozeninám si botanická zahrada nadělila novinku. „Pro oslavu 50. výročí založení Botanické zahrady hl. m. Prahy byly speciálně již při sklizni kupážovány hrozny Sauvignonu, Muškátu moravského a Ryzlinku rýnského a následně vyrobeno cuvée Natalis – latinsky narozeniny, které má bohatou vůni po vyzrálých pomerančích, mandarinkách a limetách s podtóny angreštu, mandlí a velmi jemnou vůní pupenů černého rybízu,“ uvedla Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. V chuti se harmonicky snoubí zbytkový cukr a kyselina, vše doplněné chutí velmi vyzrálých žlutých jablek, cukrového melounu a angreštu.

Druhou narozeninovou novinkou je kniha Vinice sv. Kláry 365, jež čtenářům přiblíží proměny jedné z nejstarších pražských vinic v průběhu roku. Fotografie seznámí s jednotlivými činnostmi a úsilím, které je zapotřebí každoročně vynaložit, aby mohlo vzniknout skutečně špičkové víno. Knihu si zájemci budou moci od června zakoupit ve všech pokladnách botanické zahrady. Kmotry vín ročníku 2018, cuvée Natalis a knihy Vinice sv. Kláry 365 se stali herci a herečky, milovníci dobrého vína, Lucie Benešová, Jitka Schneiderová, Matěj Ruppert, Alice Bendová a Miroslav Táborský.

Foto: Petr Brodecký

Rok 2018 byl pro révu na vinici sv. Kláry zpočátku poměrně příznivý. Velkým problémem se během vegetace ukázal nedostatek atmosférických srážek a s tím spojené částečné sesychání hroznů a v některých případech i ohrožení keřů samotných. Příroda je mocná a vloni si s hrozny opravdu pohrála. Dozrát dokázaly do vysokých cukernatostí a výsledná kvalita hroznů a moštů byla vynikající,“ dodává Vladimíra Egertová.   

Bílá vína ročníku 2018 ocení hlavně milovníci plných, hutných vín se zbytkovým cukrem a s vyšším obsahem alkoholu. Loňský rok byl však skvělý především pro červená vína. Místní Rulandské modré 2018 již po dokvašení vykazovalo parametry opravdu špičkového vína, které bude po dobu dvou let zrát v kombinaci nových a starých dubových sudů, následně minimálně jeden rok ležet v láhvi. V nabídce Vinotéky sv. Klára se ho návštěvníci dočkají v roce 2021.

You may also like...