Kultovní muzikál LAZARUS od Davida Bowieho míři do Prahy

Muzikál Lazarus se konečně představí i českému publiku. Dílo jedné z nejvlivnějších světových hudebních ikon Davida Bowieho. Premiéry jsou naplánované na 11. a 12. října 2019 v Divadle Komedie. České nastudování vznikne v režii Mariána Amslera a v titulní roli se představí Igor Orozovič  nebo Ondřej Ruml. Písně zazní s původními anglickými texty. Předprodej vstupenek začne již v pondělí 3. června.

Herec Igor Orozovič, který ztvární hlavní roli Newtona uvedl: „Když mi volali s nabídkou, hrklo ve mně, jako by mi volal sám David Bowie. To dílo je totiž on sám! A nemusím asi ani moc popisovat, proč ho zbožňuji. Navíc to není jen nějaký líbivý jukebox- muzikál. Je to spíš hluboká imprese, kterou si každý může vyložit jinak. Když jsem přečetl scénář, nerozumněl jsem ničemu a zároveň všemu! Mám dojem, že naprosto chápu Newtonovo vyhoření, citlivost a touhu po inspiraci a lásce… To asi zná každý. I když v Bowieho případě se pouštím do neprobádaných vod. On byl fakt mimozemšťan!“ (foto Lenka Hatašová)

Zpěvák Ondřej Ruml to glosoval: „Nabídka zahrát si Newtona v Lazarovi je z těch, které se neodmítají. Vlastně cokoliv se týká Davida Bowieho je pro mě velmi přitažlivé a vzrušující. Vždyť se jedná o jednoho z největších umělců, který kdy spadl na tuhle planetu.“ (foto Petr Chodura)

Muzikál Lazarus se poprvé představil na konci roku 2015 v New York Theatre Workshop a byl jedním z posledních děl, které David Bowie dokončil před svou smrtí 10. ledna 2016. Následovalo úspěšné uvedení v  King’s Cross Theatre v Londýně. Titulní roli u obou inscenací ztvárnil herec Michael C. Hall, jenž se proslavil mimo jiné rolí v televizním seriálu Dexter. Další uvedení Lazaruse následovala například ve Vídni, v Düsseldorfu, Hamburku, Norimberku, Amsterdamu či v Oslu. Od konce května 2019 je na repertoáru Arts Centre – Playhouse v Melbourne a od října se na komorní muzikál Lazarus může konečně těšit i Praha.

David Bowie napsal muzikál Lazarus společně s irským dramatikem Endou Walshem a kromě jeho starších hitů v něm zaznívají i písně z alba Blackstar, vydaného krátce před zpěvákovou smrtí. Jde o melancholický příběh o samotě, sebedestrukci a potřebě lásky. Navazuje na více než čtyřicet let starý film Muž, který spadl na Zemi, ve kterém ztvárnil Bowie roli mimozemšťana Newtona. Téma cizince mezi lidmi zůstává, přidávají se však motivy vyhoření, závislosti a především velké potřeby návratu do čistého života, světa a duše. Kromě Newtona tak poznáváme sebevědomou Elly, které setkání s tajemným excentrikem změní život, jejího nudného manžela Zacha, černého anděla Valentina, dávného hrdinova přítele Michaela nebo „ideální pár“ Bena a Maemi. A pak je tu ještě Dívka – naděje, s níž je možné letět ke hvězdám.

Dramaturg Městských divadel pražských a překladatel libreta Lazara Michal Zahálka poznamenal: „Bowieho Lazarus je suverénně nejzvláštnější věc, jakou jsem kdy v londýnském West Endu viděl. Experimentální záležitost, ovšem se strhující atmosférou a hudbou. Nezapomenutelná. Mám radost, že teď bude u nás v divadle Komedie!“

Komorní muzikál, který již sklízí úspěch na evropských scénách, uvedou Městská divadla pražská na scéně Divadla Komedie v české premiéře 11. a 12. října 2019.

Tvůrci: režie: Marián Amsler / dramaturgie: Jana Slouková / scéna: Juraj Kuchárek / kostýmy: Eva Jiřikovská / původní instrumentace a aranžmá: Henry Hey / hudební nastudování: Jan Aleš / pohybová spolupráce: Stanislava Vlčeková / překlad libreta: Michal Zahálka

Obsazení: Thomas Jerome Newton: Igor Orozovič, Ondřej Ruml / Elly, jeho asistentka: Nina Horáková / Dívka: Erika Stárková / Valentine: Pavol Smolárik / Ben – Michael: Michael Vykus / Maemi: Viah

Více informací: https://www.mestskadivadlaprazska.cz/inscenace/1036/lazarus/

You may also like...