Letní vinařské akce v trojské botanické zahradě

Zpříjemněte si pobyt v metropoli vinařskými zážitky. V trojské botanické zahradě se nachází jedna z největších produkčních vinic v Praze – památkově chráněná vinice sv. Kláry. Můžete zde posedět na terasách s jedinečným výhledem nebo se zúčastnit některé ze specializovaných akcí. 12. srpna bude příležitost romantickým piknikem oslavit svátek Kláry, patronky místní vinice. Na neděli 18. srpna připadá Mezinárodní den Rulandského modrého, jemuž se zde obzvláště dobře daří, to ostatně můžete posoudit sami během degustace vína z této odrůdy. Vrcholem vinařských oslav pak bude tradiční Vinobraní sv. Kláry, které se koná o víkendu 14. a 15. září.

Jaká bývá ideální představa letního podvečera? Posezení s přáteli nad sklenkou dobrého vína? Tento sen si můžete splnit, aniž byste museli cestovat na jižní Moravu. Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě má nejen ideální polohu, ale i jedinečný výhled na panoráma Prahy. Z hroznů, které zde uzrávají, vznikají vína špičkové kvality, o čemž se můžete přijít přesvědčit do vinotéky sv. Klára sídlící v domku vinaře stojícím v srdci vinohradu. „Vína z vinice sv. Kláry díky výborným podmínkám i péči našich zaměstnanců každoročně získávají ocenění na vinařských soutěžích. Nejúspěšnější jsou již tradičně vína odrůdy Rulandské modré. Ocenění získala i limitovaná edice našeho narozeninového cuvée Natalis vydaného při příležitosti padesáti let od vzniku botanické zahrady. Nicméně nabídka našich vín je opravdu široká a milovníci vína tak mají co objevovat,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Patronka vinice slaví svátek

Přijďte oslavit její velký den v piknikovém duchu. Čím jiným si při takové příležitosti připíjet než vínem z vinice sv. Kláry? „Ve vinotéce sv. Klára návštěvníkům 12. srpna nabídneme piknikové balíčky, poradíme s výběrem vhodného vína a zapůjčíme skleničky. Těm, kdo nás navštíví poprvé, prozradíme kudy na místa s nejlepším výhledem či k zákoutím, kde budou mít soukromí.,“ zve na akci Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára.

18. srpen patří vínům odrůdy Rulandské modré

Pěstování odrůdy Rulandské modré má v Praze dlouhou tradici a v místních podmínkách se jí skvěle daří. Není proto divu, že patří ke klíčovým odrůdám vinice sv. Kláry. Oblíbená je i pro svou různorodost. „Hodí se jednak k výrobě svěžího rosé nebo klaretů, v dobrých ročnících z ní však vzniká především červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání,“ dodává Eliška Muchnová.

Při příležitosti Mezinárodního dne Rulandského modrého bude 18. srpna od 14.00 do 20.00 hodin na terase pod ořechem pro zájemce přichystána volná minidegustace několika vzorků odrůdových vín z místní produkce.

Rulandské modré ročníku 2015, které návštěvníci najdou v nabídce vinotéky sv. Klára, se vyznačuje tmavší, cihlově červenou barvou. Dva roky zrálo v dubových sudech a dalších dva na lahvi. Díky tomu se kouřové a čokoládové tóny sudu harmonicky doplňují s výraznou ovocností odrůdy, v chuti lze typicky cítit sušené třešně a švestky. „Vzhledem k chuťové bohatosti tohoto vína buďte při párování s jídlem uvážliví. Hovězí steak z vysokého roštěnce ugrilovaný na otevřeném ohni nepotřebuje složité ochucení, bohatě postačí sůl a trocha čerstvě nadrceného pepře,“ doporučuje ideální doplněk k tomuto vínu Eliška Muchnová.

Vrcholem vinařské sezony bude Vinobraní sv. Kláry

Víkend 14. a 15. září bude patřit již tradičnímu vinobraní, kdy si na své přijdou nejen milovníci dobrého vína, ale chybět nebude ani nabídka kulinářských specialit a samozřejmě přehlídka kapel, které se postarají o příjemný hudební doprovod. Užijte si svátek vína na jedné z nejstarších vinic v Praze, ochutnejte vína z místní produkce, ale i od dalších předních vinařů z Čech a Moravy.

Vína z vinice sv. Kláry zakoupíte pouze v trojské botanické zahradě

Na konci května proběhl slavnostní křest vín z vinice sv. Kláry ročníku 2018. Kmotry se stali herci a herečky, milovníci dobrého vína, Lucie Benešová, Jitka Schneiderová, Matěj Ruppert, Alice Bendová a Miroslav Táborský. Většina vín je již v prodeji. Ochutnat a zakoupit je můžete ve vinotéce sv. Klára, která se nachází v historickém domku vinaře v srdci vinohradu. V červenci přibudou ještě vína, která si ve sklepě poležela o něco déle.

Do nabídky se vrací i oblíbená specialita – slámové víno. Jedná se o cuvée odrůd Ryzlink rýnský a Tramín červený, ročník 2015. „Toto víno se vyznačuje zlatavou barvou, ve vůni rozpoznáte tóny hrozinek, sušených meruněk a medu, které přecházejí i do chuti. Dejte si ho po letním svátečním obědě místo dezertu nebo ho podávejte s jemnou kachní paštikou,“ doporučuje vhodné párování tohoto vína Eliška Muchnová.

You may also like...