Galerie Českých center uvádí výstavu PRAŽSKÉ IMPRESE

Letní měsíce budou v Galerii Českých center patřit fotografiím. Jejich autor Alexandr Paul ml. se rozhodl představit po více než 30 letech kolekci autorských snímků. Výstava s názvem „PRAŽSKÉ IMPRESE“ sestává z 90 originálních barevných fotografií, které vznikaly v rozmezí 70. – 80. let a zachycují poetické momenty města. Praha je tak znázorněna v mnoha svých podobách, od melancholické přes tajemnou, až po Prahu „jásavou“. Všechny snímky vznikaly na materiálu švýcarské výroby CIBACHROM.

PRAŽSKÉ IMPRESE je název výstavy, kterou tvoří rozsáhlý soubor barevných fotografií o rozměru 50x60cm. Český fotograf Alexander Paul ml. se nechal inspirovat barevností hlavního města a současně připomenout starou Prahu. Je to právě světlo, které Prahu přehodnocuje a podle slov autora také svým způsobem dotváří. Originální snímky pak připomenou části města a místa, která vlivem urbanismu, modernity či komercionality již téměř zanikla. Připomenou známá místa v centru metropole, která neztratila svůj půvab, ale jejich scenérie jsou nyní ničeny obchůdky s laciným zbožím. Snímky zprostředkovávají atmosféru míst očima autora.
První výstava Pražské imprese měla svou historickou premiéru v roce 1984 v Galerii U Řečických, nyní se po více než třiceti letech opět vrací do výstavních síní. 

Výstava je pro veřejnosti otevřena od 4. července a potrvá do 4. září 2019.

Otevírací doba:
Úterý – pátek: 11.00–18.00, Sobota: 11.00–17.00
Vstup zdarma

Místo konání:  Rytířská 539/31

Foto: Petr Brodecký

Alexandr Paul ml., fotograf
Narodil jsem se v červnu 1947 v Praze na okraji Ořechovky. Dostal jsem jméno po svém otci Alexandr, což asi bylo rozhodující v mém životě. Tatínek byl významným českým fotografem, uznávaným jak u nás, tak v zahraničí, jako průkopník barevné fotografie, za kterou získal v roce 1958 na Světové výstavě v Bruselu nejvyšší ocenění.

Začal jsem chodit a fotografovat Prahu jinou, impresionistickou, již s velkou kamerou Sinar 9×12 a 13×18 cm, na kterou jsem si musel půjčit. Táta mi nepůjčil, protože říkal: „Pujč si jinde, budeš to muset svojí prací zaplatit„.

Chodil jsem po Praze na obhlídky a tipoval přesná místa, odkud budu fotografovat, až bude vhodné počasí – mrazivá rána, východy slunce, déšť a mlha, a pak už to šlo všechno samo.

Již nabité zkušenosti s kompozicí, detailem, světlem, a v nepo­slední řadě v minulosti promítané umění impresionistů na Aka­demii výtvarných umění v Praze, jako byli např. malíř Pissarre, Cézanne a Cloude Monet, přispěly k vytvoření ucelené fotogra­fické publikace Pražské imprese v 70tých letech v doprovodu básní od Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny. V návaznosti na tuto knihu byla uspořádána výstava v roce 1984 v Galerii U Řečických v Praze, která byla věnována k uctění památky mého otce, Alexan­dra Paula. Tuto celou výstavu zakoupilo Ministerstvo kultury.

You may also like...