Loňské výsledky Kofoly mírně překonaly očekávání, skokanem roku se stalo UGO

Skupina Kofola zveřejnila předběžné výsledky roku 2023 a potvrdila dosažení horní hranice avizovaného cíle EBITDA, resp. 1,25 mld. korun. Tržby Kofole vyrostly o 10 % oproti loňskému roku a dosáhly 8,69 mld. korun. 

„Rok 2023 byl pro nás do jisté míry přelomový. Z pohledu strategického rozvoje jsme se vrátili k plánům předkrizových let. Akvizičně jsme byli nejaktivnější za poslední roky – vstupujeme do nových byznysových příležitostí, které mají potenciál posunout celou skupinu zas o krok vpřed,“ komentuje celoroční výsledky Jannis Samaras, generální ředitel skupiny Kofola.

V absolutní hodnotě se na celkovém výsledku nejvíce podepsala vydařená letní i vánoční sezóna v nápojovém segmentu v ČeskoSlovensku. „Přestože jsme čekali výrazný pokles prodaného objemu nápojů, naše silné značky si dokázaly udržet své konzumenty. V segmentu čepovaných nápojů, kde je na trhu obecně cítit velký propad, jsme díky tradiční Kofole dokonce rostli,“ říká Jannis Samaras.

K výbornému výsledku pomohly ale i další pilíře rodinné nápojářské firmy. „Největším skokanem roku se stalo UGO, které vyrábí čerstvé šťávy a balené saláty a provozuje Freshbary a Salaterie – restaurace se zdravou stravou. Z pohledu celého roku UGO významně překonalo nejen plánované tržby, ale i ukazatel EBITDA,“ potvrzuje Martin Pisklák, finanční ředitel skupiny Kofola.

Stejně tak úspěšný rok má za sebou LEROS, výrobce bylinných směsí a čajů, který zažil nejsilnější podzimní sezónu ve své historii. V prosinci pak otevřel svou první bylinkovou prodejnu v obchodním centru Černý most v Praze.

UGO

Do nového roku vstupuje skupina Kofola s hned několika novými divizemi. Platnost totiž nabyly dvě akvizice oznámené před koncem roku – koupě jablečných sadů na Úsovsku a spoluvlastnictví kávových plantáží v Kolumbii. Na tyto zemědělské akvizice Kofola navázala v lednu koupí 49% podílu ve společnosti MIXA VENDING, díky němuž může posílit byznys provozováním nápojových a svačinových automatů. Na schválení antimonopolními úřady stále čeká akvizice společnosti Pivovary CZ Group, která stojí za výrobou piv Holba, Zubr a Litovel a jejímž většinovým vlastníkem by se Kofola měla stát letos. 

Plánovaný interval EBITDA pro rok 2024 uvádí nápojářská rodina v rozmezí 1,55 – 1,80 mld. korun. Náš odhad počítá s akvizicí pivovarů v průběhu prvního čtvrtletí tohoto roku a zahrnuje plně konsolidované výsledky – včetně přínosu společností Pivovary CZ Group a MIXA VENDING. Ukazatel čistého dluhu vůči EBITDA plánujeme držet pod úrovní 3,” uzavírá výhled Kofoly Martin Pisklák.

v mld. Kč*

2023**

2022**

Změna

Změna (%)

Tržby

8,69

7,88

0,81

10,3%

EBITDA

1,25

1,11

0,14

12,6%

 

31.12.2023

31.12.2022

Změna

 

Čistý dluh / LTM EBITDA**

2,3

3,0

-0,7

 
     

v mld. Kč*

4Q2023**

4Q2022**

Změna

Změna (%)

Tržby

2,07

1,81

0,26

14,4%

EBITDA

0,12

0,23

-0,11

-47,8%

* předběžné neauditované výsledky
** upraveno o jednorázové položky

You may also like...