Matěj Chalupa před čtenáři obnažuje své niterné pocity: Sbírka textů, básní a myšlenek Nahoty

Básník Matěj Chalupa vydal druhou knihu s názvem Nahoty. Nahoty duševní, milostné, erotické… Sbírka obsahuje zhruba 150 textů, básní, myšlenek plus 30 ilustrací, jejichž autorem je Matyáš Svítok, a snad i něco navíc. Co to bude? Nechám na vás. Někdo najde mě, někdo snad i kousek sebe. Hledejte a dejte vědět, stojí to za to. Děkuju,“ vzkazuje Matěj Chalupa.

Matěj Chalupa tvořil básně a krátké texty nejdříve do šuplíku, po zhruba pěti letech se rozhodl publikovat. Založil instagramový profil @AktNahoty a jeho knižním debutem se v roce 2020 stala sbírka Akt, která s 30 básněmi uzavírá tři zásadní životní kapitoly. O necelé dva roky později vychází druhá kniha Nahoty. Neformální křest spojený s autorským čtením se konal 6. května v oblíbené pražské restauraci Červený jelen.

Druhá kniha Nahoty vychází mnohem víc ze mě. Kdybych měl jít po názvu, v knize se objevuje tematika milostná, romantická, proto Nahoty. Mnohem víc knihu vnímám ale jako nahoty moje vlastní, duševní. Před čtenářem se otevírám a popisuju, co nebo jak jsem se v určitých situacích cítil. A to do velké míry vnímám jako to největší obnažení. A zároveň si tak trochu schovávám i vtípek Nahojá. Ten najdete až v knize,“ vysvětluje autor.

Vedle poezie má Matěj Chalupa blízko také k hudbě a divadlu. Skládá muziku ve dvoučlenném ambient/instrumentálním projektu MYNYMA, působil v kapelách Ellyce, Pilot nebo doprovodné kapele zpěvačky Kateřiny Marie Tiché a se souborem Šupitopresto hraje v Divadle RADAR. V předchozích letech se podílel na marketingu a online komunikaci, například při koncertech hvězd jako je Ed Sheeran, Mike Shinoda nebo kapela Franz Ferdinand. Aktuálně se stará o social media a online komunikaci festivalu Rock for People.

Psát, a hlavně publikovat básně a texty jsem vlastně ani neplánoval, přišlo to přirozeně v jakési ´tvůrčí krizi´ během lockdownové situace. Cítil jsem, že ze sebe potřebuju něco dostat ven a chtěl jsem to zkusit rovnou veřejně. Založil jsem IG profil s první sbírkou AKT a doteď mi přijde šílené a zároveň skvělé, že se mnou moje pocity sdílí další lidi a v mých textech se někdy i najdou. To, že moje texty někdo čte a sdílí se svými blízkými, je ta největší odměna,“ dodává Matěj Chalupa.

Kniha Nahoty je exkluzivně v prodeji v uměleckém e-shopu 2market.cz na 2market.cz/umelec/matej-chalupa

You may also like...