Mattoni FreeRun: Užijte si běhání v zimě

Vybičovat se k zimnímu běhání může pro spousty z nás představovat až traumatické přemáhání se. Byla by ovšem škoda pokazit si zaběhlý návyk, který zdravotně kompenzuje sedavou práci či nedostatek vitamínu D. Důvody proč běhat si každý musí najít sám, pravdou však zůstává, že jeho pozitivní vliv na lidský organismus je zkrátka neoddiskutovatelný. Běhání v zimním období s sebou však přináší řadu faktorů, které je třeba brát v potaz. Pokud tedy nepatříte k milovníkům nepříjemných překvapení. 

Základem každého běhu jsou jednoznačně boty. Zatímco v létě si můžou lidé s plochými nohami prohlubovat absentující klenbu běháním naboso, v časech námrazy, mokra a bahna se podceňování pořádné obuvi zdaleka nevyplácí. Příroda bývá v tomto období pro sucho v botách tím největším soupeřem, ať už jde o rozblácené polní cesty na venkově nebo nečekané kaluže v městské periferii.  Doporučujeme proto výběr obuvi nepodcenit a vybrat si z pověstných značek.                                

Jak se obléct, abychom nenastydli a zároveň si užili běh bez nepříjemného vedra? Každý z nás pociťuje chlad jinak. Těm teplomilným vyhovuje třeba i sjezdařská kombinéza, vášniví otužilci preferují letní outfit nebo tzv. „do půl těla“. Zlaté pravidlo při běhání v zimě však radí nosit o jednu vrstvu méně, což v praxi znamená obléct se tak, jako by venku bylo o deset stupňů tepleji. Prvotní nepříjemný pocit lehké zimy z chladného vzduchu však záhy po poctivé rozcvičce a několika tempech vystřídá velmi rychlé zahřátí a bude vám teplo.

Ať už se věnujete běhání ráno před prací nebo po pracovní době, sluneční paprsky se vám nejspíše vyhnou, tma a šero nikoliv. Je proto nutné pečlivě dbát na své bezpečí i bezpečnost ostatních. Vidět a být viděn je pro toto období zkrátka nezbytné. V případě sportování po vozovkách či silnicích tuto nezbytnost navíc ukládá zákon. Brýle s nočním viděním rozhodně přijdou vhod například při půlnočním sprintu v lese, pro běžnou potřebu však bohatě postačí obyčejná čelovka, díky které uvidíte, kam šlapete a vyhnete se tak nebezpečným nástrahám okolního terénu. Reflexní vesta či oblečení s reflexními prvky zase zajistí, že vás půjde vidět již z dálky, čímž snížíte riziko střetu s projíždějícím vozidlem na minimum.

Nenechat se odradit nepříjemným počasím je jedním ze základních předpokladů pro setrvání u pohybu, když ovšem člověk běhá sám, motivace se nachází těžko. A proto vám doporučujeme najít si parťáka, který vás svou urputností bude tahat z pelechu a nenechá vás lelkovat! A pokud jste ve svém okolí jediný hecař, není proč zoufat, stačí se přidat do nějaké běžecké komunity. Jedním z takových komunitních běžeckých projektů je Mattoni FreeRun, který umožňuje nadšencům běhat kdykoliv, jakkoliv, a přitom na oficiálních trasách certifikovaných Českým atletickým svazem. Více než devadesát pětikilometrových tratí po celé České republice, čtyřicet z nich lze proběhnout i s koučem. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci RunCzech a vybrat si jednu z bezpečných tras určenou téměř pro každého. Projekt vám rovněž nabízí speciální Mattoni FreeRun eventy či běžecké události na Mattoni FreeRun trasách. To vše, v duchu samotného názvu, zdarma. 

You may also like...