MICHAEL TŘEŠTÍK – ČTYŘIaDVACET. Výstava v Pasáži českého designu

Michael Třeštík o výstavě: Jsou to papíry s čárami, není v tom nic jiného, než vidíte. Není k tomu třeba nic vědět, nic chápat, ničemu na nich rozumět. Stejně, jako člověk nemusí chápat praskliny na staré omítce, strukturu balíku slámy, zmuchlaný drát nebo stín rákosí. Žádná čára tam není proto, aby si získala diváka, aby byla obdivovaná, aby byla víc než čárou.

Pár otázek na autora:

Michale, proč se výstava jmenuje ČTYŘIaDVACET?

Začalo to příběhem, ze kterého vyplynula kazeta se čtyřiadvaceti pastely. Když jsem na každý papír každým z nich udělal jednu čáru, vzniklo Čtyřiadvacet. 

Na co by pozval Michael T. zájemce o (nejen) umění v rámci vernisáže i výstavy?

Na to inspirativní, pospolité a vlídné místo u vás (poznámka Pasáž českého designu), to má dneska větší cenu než všechny kresby a knihy dohromady. 

Definice poezie je název knížky, kterou bude křtít, má poezie definici?

Má, ale každý básník ji musí znovu objevit, vlastně každá skutečná poezie je hlavně hledáním „definice poezie“. Nepamatuju si to přesně, ale Vladimír Holan napsal: „hodně pro někoho, nic pro všechny“. 

Kdo je Michal Třeštík?

Původním vzděláním inženýr architekt a specialista na urbanistickou akustiku, od roku 1989 je na volné noze jako spisovatel a publicista. Několik let byl šéfredaktorem a vydavatelem literárního týdeníku TVAR a vydavatelem encyklopedií KDO JE KDO. Od roku 1992 je dramaturgem většiny filmů své ženy, dokumentaristky Heleny Třeštíkové, některé z nich realizoval i jako producent. Kromě knih prozaických napsal řadu publikací o výtvarném umění. Aktivně se zabývá nejenom literaturou, ale i kresbou, fotografií nebo keramikou. Patří k významným sběratelům a znalcům českého výtvarného a užitého umění, od roku 2003 vede internetový obchod a galerii s uměním a starožitnostmi eAntik.

Projekt Pasáž českého designu

Unikátní výstavní prostory, kde se odborné i široké veřejnosti prezentuje tvorba úspěšných českých designérů, ale i práce studentů a designérů začínajících. Vše na jednom místě, vše NONSTOP. Atmosféru a výjimečnost výstavních prostor dotváří umístění v centru Prahy v pasáži České národní banky, kde denně prochází tisíce lidí.

Prostřednictvím prosklených výloh v pasáži žijeme příběhy designérů, rodinných firem, umělců a studentů. Znovu objevujeme hodnoty řemesla a zručnosti našeho národa a přibližujeme je veřejnosti i zahraničním turistům.

Více na www.pasazdesignu.cz

You may also like...