Mladí ladí jazz slaví 15. narozeniny ve velkém stylu: Indoor festival v Holešovické tržnici

Alfa Mist, Acid Arab, MonoNeon, Yarah Bravo, Aid Kid a řada dalších vystoupí již příští sobotu 28. října v Holešovické tržnici v Praze na stylové oslově 15. narozenin Mladí ladí jazz. Jednodenní indoor festival s názvem Mladí ladí FEST zve na pestrý mix jazzu, elektroniky, hip hopu, r’n’b a dalších žánrů. Na třech scénách v industriálních halách tržnice se během dne vystřídá britský multiinstrumentalista a producent Alfa Mist, americký baskytarista a držitel Grammy MonoNeon, francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou, rapující songwriterka Yarah Bravo či pianistka a skladatelka Maria Chiara Argirò.

V line-upu dále najdeme novozélandského zpěváka a producenta Noaha Slee, skladatele, producenta a DJ Aid Kida s klavíristou Tomášem Sýkorou, progresivní bruselský kvartet ECHT!, slovenský  drum’n’bass projekt Meowlau X Val nebo českou formaci Metastavy. „Od prvního ročníku festivalu Mladí ladí jazz bylo naší snahou představovat a objevovat nejaktuálnější mladé umělce, kteří se pohybují v jazzových vodách, ale zároveň jsou ve své tvorbě otevřeni dalším hudebním žánrům. Jazz od svého zrození prošel mnoha vývojovými etapami a je fascinující sledovat, jak ve 21. století absorbuje například hip hop nebo elektroniku,“ vysvětluje Jan Gregar, ředitel festivalu Mladí ladí jazz. 

Prostory s nezaměnitelným geniem loci poskytnou rozsáhlé indoorové akci nejen patřičné zázemí včetně možnosti bohaté nabídky občerstvení, ale podtrhnou i neopakovatelnou festivalovou atmosféru. Hlavním scénám budou patřit haly 13 a 17, o jejichž unikátní scénografii a světelný design se postarají Jan Slanina, Jan Poš a Andrej Kontra. Nechybí ani doprovodný program. Festivalovému publiku bude otevřena výstava Elektrosalon prezentující tvorbu autorů, kteří začínali jako takzvaní visual makers, a doplní ji speciální hudební sety Tomáše Sýkory & Aid Kida, zpěvačky Ashley Abrman a Marie Chiary Argiro. Dále jsou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky depozitáře The Chemistry Gallery sídlící rovněž
v Holešovické tržnici v hale 40. Ve festivalové zóně si mohou návštěvníci příští sobotu zakoupit oficiální merch festivalu, nechat si vyšít festivalové logo či jiné nášivky na své oblečení nebo na oblečení
z vedlejšího second hand stánku. Na dalších stáncích pak bude k dispozici sortiment českých designerů, například oblečení nebo šperky. 

Areál se otevře ve 14.30 hodin.  Více informací je k dispozici na www.mladiladijazz.cz. Aktuální cena vstupenek je 1400 Kč a se slevou do 26 let za 1200 Kč. Předprodej probíhá v síti GoOut na goout.net/cs/mladi-ladi-fest-2023. 

Na oslavu 15. narozenin Mladí ladí jazz se do Prahy jeden z nejvýraznějších britských hudebníků Alfa Mist, který spojuje melancholicky nadýchaný jazz s alternativním hip-hopem a soulem. Vedle vlastní tvorby se věnuje produkci pro umělce, jako je rapper Loyle Carner, komponování neoklasických děl pro London Contemporary Orchestra či předělávkám skladeb islandského autora Ólafura Arnaldse. Do Prahy Alfa Mist přiveze nové album Variables, které vydal v dubnu.

Americký baskytarista Dywane Thomas Jr. aka MonoNeon je nepřehlédnutelný svou výstřední image a nepřeslechnutelný hudbou, pro kterou kritici vymysleli označení avant-funk. Rodák z Memphisu a jeden z posledních spolupracovníků Prince má cenu Grammy za účast na albu King’s Disease rappera Nase a sám Flea z Red Hot Chili Peppers ho označil za nejlepšího z baskytaristů. Na jednom z jeho posledních singlů pojmenovaném Quilted! hostoval i král funku George Clinton. Na jaře se přihlásil s našláplým albem Jelly Belly Dirty Somebody.

Acid Arab vznikli před deseti lety v prostředí pařížského transkulturního kotle. Francouzsko-alžírskou skupinu tvoří Pierre-Yves Casanova, Nicolas Borne, Hervé Carvalho, Guido Minisky a Kenzi Bourras. Jejich směs západní elektronické muziky a orientálních zvuků a vokálů již okouzlila publikum ve více než padesáti zemích čtyř kontinentů. Po vydání několika EP na labelu Versatile podepsali Acid Arab smlouvu s Crammed Discs a v roce 2016 vydali debutové album Musique de France následované albem Jdid z roku 2019. Na festivalu Mladí ladí FEST představí své letošní třetí album ٣ (Trois).

Zpěvačka Yarah Bravo má chilsko-brazilské kořeny a je často přirovnávána ke zpěvačce Erykah Badu. Než se vydala na sólovou dráhu, působila v hudebním projektu One Self vydávajícím na prestižní značce Ninja Tune. Ve své tvorbě kříží RnB s hip-hopem a za sebou má spolupráci s tak zvučnými jmény jako Manu Chao, De La Soul, nebo Grandmaster Flash.

Na hudbě Theloniouse Monka, Milese Davise, Herbieho Hancocka i Björk vyrostla pianistka a skladatelka Maria Chiara Argirò, rodačka z Říma, jež dnes působí na londýnské scéně. Její hudba představuje křehký svět utkaný z hlasu, samplů, zvuku syntezátorů a tepu elektroniky.

Všestranný novozélandský talent Noah Slee je nejen hudebníkem a skladatelem, ale také producentem a režisérem. Jeho hudba překračuje nejrůznější žánrové hranice, míchá tradiční soulové vlivy s elektronikou, do kterých začleňuje prvky od future beatů po progresivní RnB. Od roku 2015, kdy se přestěhoval z Aucklandu do Berlína, spolupracoval s umělci jako Jordan Rakei a Shiloh Dynasty. Jeho tvorba byla představena na platformách jako Colors Show, Rhythm Section a nejnověji také na albu Transmissions From Total Refreshment Centre vydaném u Blue Note Records.

Za pseudonymem Aid Kid se skrývá muzikant, producent a DJ Ondra Mikula. Své live sety staví na improvizaci vlastních tracků, ve kterých kombinuje emotivní beaty a gradující struktury. V dubnu 2015 vydal Aid Kid ve vlastní režii eponymní debutové album, které získalo cenu Vinyla v kategorii Objev roku. V současné době působí jako kytarista v kapele Děti mezi reprákama a je součástí tvůrčího jádra kapely Zvíře jménem Podzim. Věnuje se i scénické a filmové hudbě a společně se skladatelem a producentem Pjonim je držitelem Českého lva za hudbu k filmu Arvéd. Na Mladí ladí FEST vystoupí s originálním DJ setem.

Jazzový klavírista a skladatel Tomáš Sýkora přichází s novým autorským albem a zvukovým konceptem, v němž tradiční formu jazzového tria obohatil o elektronickou složku. Přizval výrazného a zkušeného producenta a hudebníka Aid Kida a společně vytvořili dynamickou fúzi jazzu a elektronické hudby ve zvukově strhujícím tvaru, který se velmi dobře osvědčil i koncertně. V hale H40 vystoupí v komorní sestavě – duu s Aid Kidem. Jejich set bude částečně improvizovaný, ale zahrají i skladby ze společné desky Alchemy. 

Čtveřice ECHT! známá svými výbušnými vystoupeními inspirovanými formátem DJských setů si ve světě orientovaném na technologie razí vlastní cestu. Echt znamená v bruselském dialektu „vrai de vrai“ – „pravdivý“ nebo „skutečný“ a jasně napovídá, že ačkoliv se kapela ve své tvorbě prodírá vlivy trapu, psychedelic groovu, jazzu či hip-hopu, využívá jen konvenčních hudebních nástrojů. Ostatně, všichni muzikanti mají kořeny v klasickém jazzovém vzdělání. V květnu ECHT! zčeřili hudební vody s novinkou s názvem Sink-Along.

Domácí scénu na festivalu Mladí ladí FEST ještě zastoupí Metastavy, skupina čtyř hudebníků ze tří různých zemí, kteří se potkali v Praze. V původním složení se zvukovou umělkyní Ursulou Sereghy vydali album Až vyrostu nominované na cenu Vinyla. Hravou kombinaci neosoulu a hip-hopu s popovým nádechem doplňují jemné texty, v nichž se i svetr může stát metaforou.

Meowlau X Val je projekt mísící drum’n’bass a pop, který se na slovenské scéně etabloval díky debutovému EP Nevermind. Ženské duo Meowlau (Laura Jašková) a Val (Valentna Vlková) naživo doplní bubeník a Martin Miklis. Jejich hudba, která si vysloužila označení jako energická a upřímná, je plná silné atmosféry a v kombinaci s energickými beaty a anglickými texty vtahuje posluchače do děje a činí z nich nejpodstatnější součást celku.

Ashley Abrman přináší neobvyklou fúzi jazzu, hip-hopu, rapu, gospelu a soulu. Vystupuje s projekty jako The High Corporation, Metastavy, Zorba že já Buddha a dalšími. Při jejím sólovém vystoupení představí nově vydaný singl Visitor, na kterém se podíleli Petr Kalfus a Igor Ochepovsky, a také nové písně z připravovaného debutového EP T/ruthless B/orders, které produkoval Jen Hovorka.

Holešovická tržnice, jež nyní prochází zásadní revitalizací a proměňuje se v místo s významným kulturním přesahem, je mimořádně inspirativní i pro scénografy a designéry festivalu, mezi nimiž jsou výrazné osobnosti nastupující generace. Za proměnou prostor pro festival Mladí ladí FEST stojí čtveřice umělců. Marek Šilpoch je vizuální umělec a milovník světla, který ve svých velkoformátových objektech využívá své záliby ve skle a recyklaci a reinkarnaci starých svítidel. Známou postavou na poli současného světelného umění je i Jan Slanina zabývající se tvorbou světelných instalací, videa a zvuku. Jan Poš a Andrej Kontra zase stojí za projektem gigantických klimatických hodin, které loni v prosinci instalovali poblíž Pražského metronomu na Letné. Všichni zmínění umělci tvoří samostatně i v rámci týmu platformy H40, který se podílel například na letošním Pražském Quadriennale, největším světovém festivalu zaměřeném na scénografii a divadelní design. V rámci doprovodného programu bude k dispozici také prohlídka depozitáře The Chemistry Gallery sídlící v H40 s jejím zakladatelem Petrem Hájkem.

You may also like...