Mladí středočeští hudebníci se utkají ve finále Skutečné ligy

16. ročník klání mladých středočeských rockových kapel vyvrcholí 24. dubna finálovým koncertem, který je zdarma otevřený široké veřejnosti. Odehraje se v kladenském Domě kultury na náměstí Sítná. Hudebníci ze šesti kapel se utkají o ceny poroty, resp. Cenu hejtmanky Středočeského kraje. Během finálového koncertu si převezme ocenění i kapela Madam Royal, která je vítězem letošního hlasování o nejoblíbenější začínající kapelu veřejnosti. Od 1. dubna se také spustila registrace kapel do již 17. ročníku.

Živá vystoupení mladých hudebníků s autorskou tvorbou před porotou a diváky zároveň je pilířem soutěže a všechna soutěžní kola projektu podporujícího jejich růst a motivaci, se odehrávají jako otevřené koncerty přístupné zdarma široké veřejnosti. Proto si finále nenechte ujít. Přijďte se pobavit, podpořit hudebníky, vytvořit atmosféru. Vezměte přátele a oslavme muziku a také fakt, že se můžeme zase bavit společně bez roušek a restrikcí,“ pozval milovníky muziky všeho věku zakladatel soutěže Lukáš Fousek.

Madam Royal

Finálový koncert začíná už ve 12:00, veřejnost ale může přijít kdykoliv během odpoledne a večera. Slavnostní vyhlášení vítězů se pak uskuteční kolem 19. hodiny. „Kapely hodnotím podle celkového dojmu, tedy jak na mě působí frontman, zda komunikuje s publikem a jak to kapele dohromady hraje. Také jestli má kapela sladěnou image, klade důraz na vizuální stránku a zda by mohla zaujmout nové nezávislé posluchače, například na hudebním festivalu, nebo jestli je její tvorba pouze záležitostí takzvaně pro pár přátel,“ prozradila členka poroty, bubenice a umělecká maskérka Jenny Joey.

Mezi šesti kapelami finálového večera o ceny poroty, respektive Cenu hejtmanky Středočeského kraje je i Madam Royal, která vyhrála hlasování veřejnosti Středočeské Skutečné ligy 2021. Hlasování se uskutečnilo na webových stránkách Středočeského kraje, který je již druhým rokem partnerem této největší tuzemské soutěže mladých kapel v živém hraní.

Hard-pop kapela vznikla v lednu 2019, resp. vstala z popela kapely By The Way. V minulosti nahrávala v prestižních nahrávacích studiích SONO Records, Propast, Rooftop Studios nebo KD Mlejn, kde v roce 2017 také vznikla debutová deska s názvem Takový Jaký Sme. Kapela se objevila v několika rádiových i televizních hudebních hitparádách, vystupuje na festivalech, jako jsou Basinfirefest, Rockování, United Islands, Ostravský Festival v ulicích, Masters of Rock, Cibulafest nebo fenomenální Poland Rock. Vystoupila také po boku kapely Rybičky 48, když vyhrála soutěž ve fanouškovském hlasování na Facebooku v Lucerna Music Baru.

I junioři to dokážou rozjet

V rámci finále se 24. dubna v Kladně utkají také kapely Katka Rejmonová & kapela, Stoner Toad, Wotazník, Back To Roots a vítěz juniorské kategorie The Smallpeople, originální hudební uskupení při ZUŠ Rakovník. 

Kapela při naší škole funguje již třináctým rokem. Za tu dobu jí prošla více než stovka malých hudebníků a zpěváků, kteří u nás zůstávají od zhruba deseti let až do maturity. Máme úžasnou podporu v ředitelce naší školy. Ostatně Rakovník je celkově hudbě nakloněn a je tu řada amatérských kapel. Naše děti pravidelně vystupují na různých akcích, takže se už před diváky nestydí. Myslím, že je to baví, jsou skvělá parta a na repertoáru máme stovku hlavně moderních písní,“ představila juniorské vítěze Martina Polanová, vystudovaná operní pěvkyně, členka několika kapel a učitelka zpěvu při ZUŠ Rakovník, která The Smallpeople vede spolu s kolegou Leošem Janouškem. Ten zase pro děti skládá originální písně či nově a zábavně textuje světové i české melodie.

Kapela The Smallpeople vnikla díky karnevalu. „Před třinácti lety jsme ve městě chtěla dělat karneval, ale ne tak, že se přitom pustí deska nebo cédéčko, ale aby děti hrály dětem. Takže jsme s Leošem pro karneval daly dohromady pár prvních dětí ze zušky a hrály jsme s nimi na akci písničky pánů Uhlíře a Svěráka a také pohádkové. Zjistili jsme, že se to líbilo jak dětem, tak nám učitelům, a když jsme dostali požehnání od vedení školy, založili jsme naši kapelu. Sházíme se dvě hodiny týdně a také jezdíme na soustředění,“ prozradila Martina Polanová.

Kapely se mohou hlásit do 17. ročníku

Úspěšný talentový hudební projekt Skutečná liga pomáhá již 17. rokem amatérským rockerům „rozjet“ kariéru. Třetím rokem soutěž zaštítil Středočeský kraj. Přihlašování do Středočeské Skutečné ligy 2022 spustil Středočeský kraj jako partner soutěže spolu s pořadateli od 1. dubna. Hlásit se hudebníci mohou až do 28. května.

Zúčastnit se může každá kapela, která nemá hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů. Podmínkou také je, že kapela musí mít repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a být schopna zvládnout živé hraní. Jako jediná soutěž v České republice umožňuje totiž Skutečná liga rozsáhlému počtu kapel vzájemné měření sil bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.

Registrace kapel probíhá na webu skutecnaliga.cz, kde zájemci najdou i podrobný program jednotlivých koncertů Středočeské Skutečné ligy.

You may also like...