Na co myslet při výběru paddleboardu

Jízda na paddleboardu je zážitek pro celou rodinu i ortodoxní sportovce. Pokud jste paddleboardingu naprosto podlehli a chcete si pořídit vlastní plavidlo, poradíme vám, na co při jeho výběru myslet.

Tvar

Paddleboardy se dají využít na klidných i divokých vodách. Podle způsobu jízdy se vyprofilovaly do specifických tvarů. Plováky s úzkým profilem jsou vhodné do rychlých vod a na hladkou jízdu, mezi takové se řadí například race a touring paddleboard. Kratší a oblejší „prkna“ jsou na klidné výpravy a rekreaci. Do této skupiny patří typ all-round, wave, surfing a river.

Nosnost

Nosnost paddleboardu určuje maximální váhu, kterou se plovák může zatížit – pohybuje se v rozmezí 90 až 140 kg. Pokud by vaše hmotnost byla větší, než je udaná nosnost, paddleboard by se příliš ponořil a stal by se neovladatelným. Jestliže budete chtít pádlovat na desce ve dvou, je potřeba obě hmotnosti sečíst a zohlednit při výběru paddleboardu.

Ploutve

Ploutve se nacházejí na spodní straně ocasu desky. Mají vliv na rychlost, stabilitu a zlepšují ovladatelnost při pádlování. Paddleboardy mívají jednu i více ploutví, bez nich by se deska ve vodě točila na místě. Oblejší ploutve kladou menší odpor a umožňují rychlejší jízdu.

  • Jedna ploutev – udržuje stabilitu a směr jízdy, je ideální volbou pro klidnou vodu.
  • Dvě ploutve – umožňují hladkou a rychlejší jízdu i dobrou manévrovatelnost.
  • Tři ploutve – velká středová ploutev a dvě menší postranní jsou vhodné pro začátečníky, protože zaručují velkou stabilitu.
  • Čtyři ploutve – dvě ploutve na každé straně přidávají paddleboardu na rychlosti, zato snižují stabilitu.
Paddleboard pro dítě

Desky pro děti jsou mnohem kratší než ty pro dospělé. Pro udržení stability je vhodné zvolit typ all-round, který je dost široký. Paddleboardy pro malé pádlery mívají jednu velkou ocasní ploutev. Ta pomáhá udržet rovnováhu a nedovoluje vyvinout přílišnou rychlost. Každopádně nenechte nic náhodě a oblečte svému dítěti na paddleboard plovací vestu.

 

You may also like...