Na koncertu v Rudolfinu SOČR zahraje díla Drejsla a Voříška

Na svém prvním koncertu v další sezoně rozhlasových symfoniků uvede jejich hlavní hostující́ dirigent Marek Šedivý díla dvou českých autorů, kterým osud vyměřil nemilosrdně krátký život. Z odkazu Radima Drejsla zazní jeho neprávem opomíjený Klavírní koncert se sólistou Karlem Košárkem, od Jana Václava Huga Voříška pak Symfonie D dur. Pozvání do Dvořákovy síně Rudolfina či k přímému přenosu stanice ČRo Vltava můžete přijmout v pondělí 12. října od 19.30 hodin.

Komunista Radim Drejsl, skladatel, klavírista a dirigent, zemřel za nejasných okolností krátce před třicátými narozeninami, nedlouho po návratu ze studijního zájezdu do Moskvy, Leningradu a Číny. Oficiálně bylo oznámeno, že si vzal život a že to byl výraz osobní slabosti, neochoty podílet se na budování socialismu. Drejsl zřejmě vyjadřoval zklamání z životních podmínek, které tam viděl; jeho oddanost komunistické ideologii podle všeho získala trhliny. Přátelé a rodina však byli a dosud jsou přesvědčeni, že nešlo o sebevraždu, ale o vraždu, zinscenovanou patrně agenty sovětské KGB. Každopádně se tak předčasně uzavřel život talentovaného hudebníka. Studoval na Pražské konzervatoři, posléze pokračoval na AMU. Klavírní koncert byl jeho absolventskou skladbou. Úspěšnou premiéru měl roku 1950 v Domě umělců, dnešním Rudolfinu.

Jan Václav Hugo Voříšek, jeden z mnoha Čechů žijících a tvořících v dospělosti ve Vídni, kde nejprve vystudoval práva, se v krátkém čase etabloval jako klavírista, skladatel, dirigent Spolku přátel hudby, v jedenatřiceti varhaník u císařského dvora a v neposlední řadě také pedagog, k jehož žákům patřili lidé z nejvyšších kruhů. Pozoruhodnou dráhu mladého kumštýře ukončila tuberkulóza. V jeho odkazu figurují klavírní skladby volné formy a spontánního, až improvizačně působícího charakteru, nazývané „Impromptu“, známé jsou i Voříškovy mše, houslová sonáta, písně či sbory. Symfonii složil jedinou. Nástroji a velikostí obsazení odpovídá klasicistnímu standardu pozdních Haydnových symfonií, celkový charakter hudby však už odkazuje k ranému romantismu.

Radim Drejsl (1923–1953): Koncert pro klavír a orchestr

Jan Václav Hugo Voříšek (1791–1825): Symfonie D dur 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Marek Šedivý – dirigent
Karel Košárek – klavír

Dvořákova síň Rudolfina, pondělí 12. října 2020 v 19.30 hodin
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Záznam koncertu vysílá ČRo D-dur / 14. října / 20.00

Foto: Jiří Sláma, Vojtěch Brtnický

You may also like...