Na Mars poletí 11 zvuků

Blíží se milník v historii průzkumu vesmíru: světová veřejnost ovlivní meziplanetární přenos. Mezinárodní porota projektu „Telefonát z Marsu“ vybrala 11 nahrávek, které na palubě sondy ExoMars odletí na rudou planetu. O tom, která třicetivteřinová nahrávka bude z Marsu odvysílána zpět na Zemi, nyní rozhodne veřejnost v hlasování.

V přihlašovacím kole soutěže, které trvalo od 19. března do 20. května, obdrželi organizátoři 584 platných nahrávek z 53 zemí světa. Nejvíce nahrávek poslali soutěžící z Francie (174), Česka (69) a Ruska (60).

Lidé zasílali vzkazy s úryvky literárních, filmových a hudebních uměleckých děl, jejichž vysílání z Marsu doporučovali. Další významnou skupinu tvořily zprávy recesistické, či ryze osobní. Nejpočetněji byla v nahrávkách tematicky zastoupena obava ze současného a budoucího vývoje planety Země.

Vzkazy vybírala osmičlenná mezinárodní porota, složená z vědců a umělců (podrobný seznam porotců v další části tiskové zprávy). Měla velmi složitou úlohu – vybrat 11 originálních nahrávek, které na palubě sondy ExoMars poletí k rudé planetě. Přestože jednotliví porotci pocházejí z různých jazykových prostředí, nakonec se poměrně dobře shodli. „Vybrali jsme vzkazy, které v určitém slova smyslu reprezentují lidstvo,“ říká Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR a současně členka poroty. Zvítězily původní nahrávky, vytvořené přímo pro tuto soutěž. Porota se rozhodla dát důraz na to, aby výsledným výběrem zachytila různost kulturních prostředí i způsobů, jakým jednotliví autoři zvuky zpracovali.

Část nahrávek hovoří svým obsahem, další má výraznou hudební složku, ale porota vybrala i hlasy přírody či klidného prostředí lidských sídel. „Důležité bylo zachytit dobré myšlenky odrážející lidskou rozmanitost,“ říká francouzský chemik a exobiolog Francois Raulin, jeden z členů poroty. To potvrzuje i Mark McCaughrean, který v Evropské kosmické agentuře odpovídá za zpřístupňování výsledků vesmírných misí širší veřejnosti. Další člen poroty, britský spisovatel Simon Mawer k tomu poznamenává: „Některé nahrávky ve mě vytvářely obrazy a velmi mne dojímaly.”

Vítězná jedenáctka vzkazů pochází z osmi zemí tří kontinentů (Evropy, Asie a Ameriky). Vítězné nahrávky pocházejí z Česka, Francie, Hongkongu (Čína), Itálie, Kolumbie, Nizozemska, Norska a Ruska.

Všechny porotou vybrané nahrávky jsou nyní dostupné na hlavní stránce projektu mars.vesmir.cz. Veřejnost se nyní může zapojit do veřejného hlasování, jež rozhodne, která z nahrávek bude z Marsu skutečně odvysílána. Rozhodne počet hlasů, které nahrávka obdrží do okamžiku, kdy sonda ExoMars na jaře 2021 dosedne na povrch rudé planety.

Vysílání vzkazů z povrchu Marsu přitom českým vědcům v jejich úsilí významně pomůže. Tím, že na Zemi přijmou zvukovou nahrávku, odvysílanou z povrchu Marsu, si ověří jeho správnou funkci. Navíc porovnáním nahrávky zaslané z Marsu s kopií, která neopustí zemský povrch, zjistí, jaká je kvalita přenosového kanálu z Marsu.

Autory nápadu odvysílat zvuky z Marsu jsou vědci z Oddělení kosmické fyziky Akademie věd České republiky a redaktoři přírodovědeckého časopisu Vesmír.

Nahrávky letem k Marsu překonají vzdálenost asi 590 milionů km, vysíláním z planety přes 240 milionů km. Autoři vybraných nahrávek a jedné odvysílané nahrávky dostanou od pořadatelů potvrzení o tom, že se stali důležitou součástí výzkumu Marsu.

You may also like...