Na pražském veletrhu JA Expo se představí nejlepší studentské firmy roku

Ve čtvrtek 7. dubna se v Galerii Harfa představí 41 prodejních stánků nových studentských firem. Pro veřejnost budou otevřeny od 10 do 17 hodin. Zákazníci v nich naleznou domácí kosmetiku, dekorativní předměty, textilie, ale i nevšední produkty jako zábavné a edukativní hry, motivační zápisník, mobilní aplikace nebo pomůcku pro trans gender kluky. Ceny mívají podnikaví studenti lidové a část svých zisků věnují na charitu.

Díky programu JA Studentská firma a aktivním učitelům vzniknou na českých středních školách každý rok desítky studentských firem. Mladí lidé během programu zažijí skutečné reálie byznysu, od podnikatelského nápadu, založení firmy, rozdělení funkcí přes výrobu, obchodní kanály, vedení financí až po závěrečnou výroční zprávu. Vrcholem programu je tradiční soutěžní veletrh JA Expo, kde se představí úspěšné studentské firmy jak odborníkům z praxe, tak široké základně běžných zákazníků. „V letošním školním roce se programu zúčastnilo 2239 studentů, kteří založili celkem 256 nových firem. Na soutěžní veletrh JA Expo přihlásilo svoji firmu 41 týmů.

Mladí lidé jsou v programu kreativní a mají originální nápady, po jeho skončení umí vytvořit profesionální loga, weby, e-shopy, prezentace, videa, mediální výstupy, jsou bohatší o zkušenosti i kontakty. Samozřejmě řeší i překážky, nejčastěji v komunikaci, a to interně v týmu i s externími dodavateli. V odborném know-how mají ovšem vždy k ruce mentory z praxe,“ uvedl za organizátory akce Martin Smrž, ředitel vzdělávací organizace JA Czech, kterou v roce 1992 pod hlavičkou nejstarší světové studentské organizace Junior Achievement založil podnikatel Tomáš Baťa.

Na veletrhu JA Expo soutěží studentské firmy v pěti hlavních kategoriích. Jejich vítězové automaticky postoupí do národního finále soutěže JA Studentská firma roku, které se uskuteční 19. 5. 2022. Vybraná studentská firma poté bude reprezentovat Česko na mezinárodním finále JA GEN-E v Estonsku.

Ilustrační fotografie z minulých ročníků veletrhu JA Expo zdroj: organizace JA Czech

You may also like...