Na Staroměstské náměstí přilétnou v sobotu motýli, přinesou největší Velikonoční trhy

Centrum Prahy se opět ponoří do velikonoční atmosféry. Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají do 16. dubna 2023. 

„Velikonoční trhy jsou dobrým příkladem, kde se historie prolíná se současností. Vycházejí z nejvýznamnějšího křesťanského svátku a připomínají nám mnohé tradice, ať už jde o zdobení vajec, pletení pomlázek či třeba starodávná řemesla, pokrmy či nápoje. Najdeme tu ale i dotek modernity v podobě důrazu na ‚bio‘ produkty a ekologii, například v podobě kompostovatelného nádobí. Ale vlastně i to je tak trochu tradice, vztah k přírodě provází člověka od nepaměti. Na letošní trhy se každopádně těším, zvláště po nedávném ‚covidovém půstu‘,“ říká doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., primátor hlavního města Prahy. 

„Jaro nám ukazuje zatím své krásy velmi pomalu, chceme ho proto trochu popostrčit a lidem nabídnout atmosféru, chutě i vůně jarních dní už od této soboty. Jsme vděční, že po náročné covidové době můžeme opět ve spolupráci s městem připravit další velikonoční trhy. Je to důležité také pro prodejce, kteří se díky takovéto akci mohou lépe postavit na nohy a opět podnikat. Připravený bude samozřejmě zábavný program, různé pochoutky a prodejci nabídnou svoje výrobky, které jistě přispějí ke sváteční atmosféře i u každého doma. Pražské trhy pořádané společností Taiko byly opět v prosinci pozitivně hodnoceny v zahraničí a my chceme tuto laťku nejen udržet, ale posouvat ji výš,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora Velikonočních trhů.

Největší velikonoční zajíc s vajíčkem v České republice

Centrum Prahy se vyladí do jarních barev, dominovat bude zelená, žlutá a oranžová. Prostor Staroměstského náměstí ozdobí také dva obří zajíci a kraslice. Jeden měří na výšku 4 metry (vajíčko 2 m), pravděpodobně jde tedy o největší dekoraci v tomto duchu v České republice. Druhý pak dosahuje výšky 2,6 metru. Dekoratéři použili na výzdobu 1 361 metrů proutí a zelených girland, 12 500 květin a 1 750 vajec. „Očekávaný příchod jara od nejstarších dob pohanské mytologie symbolizoval zajíček, který si své symbolické místo uchoval i v náboženském kontextu. Velikonoční trhy budou letos zdobit trojrozměrní zajíčci v nadživotní velikosti bez ohledu na různé interpretace, prostě aby navodili atmosféru svátků jara a nového života. Celkovému záměru byla podřízena i barevnost výzdoby, aby působila přirozeně, důstojně v sousedství historických památek a dostatečně navazovala atmosféru velikonočního času,“ říká Eva Poláčková z rodinné firmy Decoled, která výzdobu připravila. Vyhlídkový most ozdobí vejce a motýli.

U břízy zazní dudy i cimbálovka, děti přiláká jarní tvoření 

Na menším pódiu vedle nazdobené břízy si mohou návštěvníci trhů zpestřit každý den programem (16–19 hodin). První den trhů otevře pestrou nabídku uměleckých a folklórních souborů Ledecká dudácká muzika, která představí převážně chodské lidové písně. „Soubor vystupuje v klasických vyšívaných krojích, takže kromě skvělého poslechu je to i hezká podívaná. Lidé si navíc mohou přijít zazpívat a zatancovat,“ upřesňuje Martina Králová, manažerka programu trhů s tím, že dudáci nebudou na trzích vystupovat pouze jednou. V nabitém programu nechybí ani dudácká muzika Praštěnka, nebo Cimbálová muzika Miroslava Kotlára, která provede návštěvníky přímo velikonočními svátky. Připravená budou i animační pásma, o která se postará Folklórní soubor Studánka Praha a hosté trhů si tak mohou vyzkoušet tance na vlastní kůži. Během trvání trhů zazní také oblíbené staropražské písně v podání staropražské kapely Třehusk. Zajímavý bude také dvoudenní Mezinárodní folklórní festival, kde vystoupí několik folklórních souborů i ze zahraničí (3.-4.4.).

Součástí programu jsou oblíbené kreativní dětské dílny, které mohou nejmenší hosté trhů navštívit vždy o víkendech od 11 do 15 hodin a také o Velikonočním pondělí. Děti čeká výroba tematických dekorací, zdobení kraslic, pletení pomlázky a další aktivity spojené s největšími křesťanskými svátky. Partnery dílniček jsou hračkářství Pompo a společnost Kroužky.

Jarní zelené pivo, české klobásy i voňavé velikonoční pečivo 

Na pražských trzích si mohou zájemci koupit především velikonoční a jarní dekorace. Prodejci nabídnou různé druhy kraslic, včetně drátovaných a dřevěných, pomlázky a vyšívané ubrusy s velikonočními motivy. Chybět nebude keramika s velikonočními motivy a výrobky z proutí, šustí a slámy. Milovníci dobrého jídla si v kulisách jara vychutnají české klobásy, které mohou zapít zeleným pivem. K ochutnání bude také vegetariánský hot dog. Osladí si také den velikonočním pečivem domácí výroby a perníčky. Ve třech stáncích se budou po celou dobu trhů střídat také různá charitativní sdružení s prodejem svých výrobků.

Velikonoční trhy naváží i v letošním roce v projektu 100% BIO a budou tak mít opět výrazný ekologický akcent. Návštěvníci a hosté budou konzumovat veškeré občerstvení ze zcela kompostovatelných prvků a nádobí.

Na Staroměstském náměstí najdou návštěvníci 71 prodejních stánků, na Václavském pak 24. Prodejní stánky s velikonočním zbožím a pochutinami najdou návštěvníci také na náměstí Republiky, kde je jich připraveno 19.

Prodejní stánky s občerstvením, dárkovými předměty a dekoracemi budou otevřené každý den v době od 10 do 22 hodin. Více informací o trzích a program najdete na www.trhypraha.cz.

Foto a vizualizace: Taiko

You may also like...

1 Response

  1. 28.3.2023

    […] návštěvníkům jedinečnou příležitost poznat velikonoční tradice České republiky. Velikonoční trhy v Praze jsou proslulé tradičními řemeslnými výrobky, jako jsou malované kraslice nebo ručně […]