Nakladatelství Argo vydává brutálně otevřený komiks o životě Věry Čáslavské

První komiksové zpracování příběhu gymnastky Věry Čáslavské je v libretu Jana Nováka brutálně otevřené, v obrázcích Jaromíra 99 plakátově přímé. Čtenáře zavede do hlavního města Mexika i do léčebny v Bohnicích, na mistrovství světa i do vyšetřoven Státní bezpečnosti.

Tragédií Věry Čáslavské bylo, že milovala výjimečné muže: svého prvního trenéra Vladimíra Proroka i armádního důstojníka Josefa Odložila, který byl sám držitelem stříbrné medaile z Tokia. První však byl ženatý a druhý se nikdy nevyrovnal se závratnou kariérou své ženy. Po sovětské invazi v roce 1968 odmítla Věra Čáslavská odvolat podpis pod provoláním Dva tisíce slov a jako držitelka sedmi zlatých olympijských medailí skončila jako uklízečka. Nejhorší část jejího života však měla přijít teprve v 90. letech, kdy byl její syn Martin uznán vinným za smrt svého otce Josefa Odložila, a Věra Čáslavská skončila v psychiatrické léčebně.

Jan Novák na textu tohoto grafického románu spolupracoval s oběma dětmi Věry Čáslavské a Josefa Odložila, Radkou Čáslavskou a Martinem Odložilem, s jejími bývalými kolegyněmi gymnastkami i dalšími sportovci, čerpal i z knih a televizních dokumentů. Příběh slavné sportovkyně vypráví se svou typickou brutální upřímností a otevřeností. S tím korespondují i kresby Jaromíra 99 s velkými plochami, většinou v základních barvách.

Příběh Věry Čáslavské doplňuje předchozí počin stejné autorské dvojice Zátopek – když nemůžeš, přidej.

Knihu Jan Novák, Jaromír 99: Čáslavská vydává nakladatelství Argo.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...