Nakladatelství Argo vydává knihu dánského spisovatele Petera Høega: Tvýma očima

Tři bývalí spolužáci se po letech setkávají za dramatických okolností: když se Simon pokusí o sebevraždu, hledá pro něj jeho přítel Petr pomoc v neuropsychickém zobrazovacím centru, kde je ředitelkou jejich dávná kamarádka Lisa. Na klinice vyvinuli ojedinělou metodu skenování mozku, která umožňuje dostat se do nejhlubšího vědomí člověka skrývajícího potlačená tajemství a zasuté vzpomínky. Lisa sama však po autonehodě ztratila paměť. Petr a Lisa se spolu začnou scházet a společně se vracejí k dávným zážitkům, kdy už jako malé děti uměli nacházet cesty do lidského vědomí. Díky tomu se Lise paměť pomalu vrací, ale tyto výpravy se dotýkají nejen vědomí jednotlivců, ale také kolektivního vědomí komunit. A to může být nebezpečné.

Peter Høeg se očima dětí dívá na děsivé věci, děti se stávají oběťmi moci, kterou nad nimi mají dospělí. Zároveň právě dětem dává v příběhu moc změnit svůj pohled na  minulé události, definovat svoji budoucnost na novém základě, a tím zmírnit svá traumata. Minulost nelze změnit, ale lze změnit způsob, jakým nás ovlivňuje.

Peter Høeg (1957) se narodil v Kodani. Na tamní univerzitě vystudoval literární vědu a poté se živil mimo jiné jako tanečník, stevard na luxusních jachtách a učitel tělocviku. V roce 1988 debutoval románem Představy o dvacátém století, který v Dánsku vzbudil značnou pozornost a získal svému autorovi několik literárních cen. V roce 1990 následovala sbírka povídek Příběhy jedné noci, která v Argu vyšla již ve dvou vydáních. 

Roku 1992 dosáhl Peter Høeg celosvětového úspěchu románem Cit slečny Smilly pro sníh. V roce 1993 mu vyšel román  nadejde čas, který v Dánsku vyvolal bouřlivé reakce, protože autor v něm nemilosrdně líčí temné stránky tamějšího školství. Další román, ekologickou moralitu Kvinden og aben (Žena a opičák) z roku 1996, kritika strhala a autor se na deset let odmlčel. Roku 2006 vydal fantastický filozofický thriller Tichá dívka a přízeň širokého čtenářského publika si znovu získal v roce 2010 románem Děti chovatelů slonů. Jeho zatím posledním dílem je román Susanin efekt, jenž v češtině vyšel na jaře 2018.

Høegovy knihy byly přeloženy do více než třiceti jazyků, v České republice je vydává exkluzivně nakladatelství Argo. Vyšlo: Cit slečny Smilly pro sníh, Příběhy jedné noci, Představy o dvacátém století, Až nadejde čas, Tichá dívka, Děti chovatelů slonů, Susanin efekt.

You may also like...