Národní galerie Praha prodlužuje výstavu Toyen: Snící rebelka

Velký zájem o výstavu Toyen: Snící rebelka a její vysoká návštěvnost vedly Národní galerii Praha k rozhodnutí ji prodloužit. Rozsáhlou retrospektivní výstavu této nekonvenční umělkyně tak můžete přijít navštívit až do 22. srpna 2021. Vstupenky na nové termíny budou v prodeji od 28. července. Rezervace termínu je nutná předem online či na pokladně Valdštejnské jízdárny.

Výstava byla oficiálně otevřena 9. dubna, své první návštěvníky ale mohla přivítat až po rozvolnění protipandemických opatření začátkem května. I poté zůstala kapacita výstavy omezená a zájem o ni v některých případech převyšoval kapacitní možnosti. Také proto se Národní galerie rozhodla prodloužit o týden výstavu, která měla původně skončit 15. srpna.

Kromě důležitých etap tvorby Toyen vyzdvihuje výstava zásadní témata z jejího díla, jako je poezie, příroda, erotika či alchymie. Její součástí jsou také obrazy, které umělkyni darovali její přátelé, mezi něž patřili André Breton, Victor Brauner či Yves Tanguy.

Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (1902–1980), patří k nejoriginálnějším a nejznámějším českým umělkyním 20. století. Ještě za svého života se proslavila i ve Francii, kde trvale žila od roku 1947. Výrazná tvorba a neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě zájem o její osobu i práci. Za šedesát let své kontinuální tvůrčí činnosti a úzkého kontaktu s vůdčími básníky a mysliteli své doby vytvořila mnohovrstevnaté a průkopnické dílo.

Koncepci současného mezinárodního projektu, jehož cílem je představit a znovu připomenout dílo umělkyně v co nejucelenější podobě, vytvořily kurátorky Anna Pravdová, Annie Le BrunAnnabelle Görgen-Lammers. Na spolupráci se podílejí tři prestižní instituce – Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris – Paris Musées. Právě do Hambuger Kunsthalle poputuje výstava po svém skončení. Její oficiální otevření v Hamburku je naplánováno na 24. září.

You may also like...