Národní galerie zahajuje výstavní sezónu a vyhlašuje soutěž na rekonstrukci Veletržního paláce

Národní galerie Praha zahajuje letošní sezónu výstavou fotografického spolku 400 ASA a dalšími kapitolami cyklů Moving Image Departmenta Introducing. 28. února zároveň vyhlásí soutěž na rekonstrukci Veletržního paláce a představí jeho minulost i budoucnost.

„Zahájení výstavní sezóny ve Veletržním paláci letos dostává další rozměr. Vedle výstav představíme i budoucnost našeho největšího výstavního prostoru. S vypsáním architektonické soutěže na rekonstrukci Veletržního paláce uvedeme také vizuální prezentaci Budoucí palác o jeho historii i budoucích plánech,“ uvádí generální ředitel NGP Jiří Fajt. Podrobné informace o soutěži představí NGP na tiskové konferenci 28. února.

Páté patro Veletržního paláce v nové sezóně opět představí fotografickou výstavu. Josefa Koudelku vystřídá vloni založený spolek 400 ASA, jež navazuje na tradici české dokumentární fotografie. Výstava představuje tvorbu sedmi zakládajících členů – Alžběty Jungrové (1978), Antonína Kratochvíla (1947), Karla Cudlína (1960), Jana Dobrovského (1960), Tomkiho Němce (1963), Jana Mihalička (1965) a Martina Wágnera (1980). Společného jmenovatele má jejich program v realismu, s nímž pohlížejí na svět a zachycují jeho proměnlivost. Výstava představuje každého z autorů dvou generací monotematicky, výsekem z jediné části jeho jinak rozsáhlé tvorby.

Přízemí paláce je již tradičně věnováno cyklům současného umění. Moving Image Department tentokrát vévodí hraný dokument Neptun Adély Babanové (1980), který vypráví příběh mystifikační akce StB o tom, jak v roce 1964 došlo k údajnému výlovu tajných nacistických listin ze dna šumavského Černého jezera. Desátá kapitola výstavního cyklu představuje dále tvorbu předního britského dokumentaristy Adama Curtise (1955) a českých autorů Jana Šerých (1972) a Daniela Pitína (1977).

Projekt Introducing, pak představuje Viktora Dedka (1993), studenta sochařského ateliéru Dominika Langa a Edith Jeřábkové pražské VŠUP. Ve svém novém projektu nazvaném Místo rodiny, který vznikl přímo pro prostory prezidentského salonku Veletržního paláce, se autor vydává po stopách vlastní identity. 

Součástí letošního Grand Openingu, který proběhne 28. února od 19 hodin, bude mimo jiné performance Kathariny Grosse ve spolupráci s hudebníkem Stefanem Schneiderem, přímo ve Velké dvoraně, kde již na konci března skončí její výstava Zázračný obraz. V Malé dvoraně pak Grosse vystřídá oceňovaná hudební skupina Vložte kočku.V první polovině roku naváže NGP výstavním programem i v dalších budovách – v dubnu představí ve Valdštejnské jízdárně Josefa Šímu a jeho Cestu k Vysoké hře, květen bude patřit Šternberskému paláci a výstavě Sasko–Čechy: Jak blízko, tak daleko. Od června pak bude palác Kinských hostit sbírku francouzského impresionismu dánského muzea Ordrupgaar.

You may also like...