Hrdinové 21. století se v Liberci svolávají Krkonošskými pohádkami

„Služební povinnosti budu plnit řádně a svědomitě a nebudu váhat při ochraně zájmů České republiky nasadit i vlastní život,“ tak zní poslední věta slibu hasičů, který skládají při nástupu ke sboru. Jací jsou lidé, kteří jsou ochotni podle této přísahy dennodenně žít a skutečně nasazovat své životy, odhalí nový šestidílný dokumentární cyklus Hasiči. První díl uvede ČT2 ve středu 6. března od 21:55 hodin.   

Liberec je nejen významnou metropolí severních Čech, ale i sídlem jednotky hasičů, kteří zodpovídají prakticky za celý kraj. Šedesát chlapů, sloužících ve třech směnách, je připraveno vyjet k jakémukoliv neštěstí, nehodě či katastrofě. Do zákulisí fungování požární jednotky i za nebezpečnými zásahy proti ohni i jiným přírodním živlům zavede diváky nový dokumentární cyklus.

Proniknout do života profesionální hasičské stanice nebylo nic jednoduchého. Každý její pracovní den je úplně jiný, práce je nesmírně těžká, nebezpečná, psychicky náročná a výrazně ovlivňuje i běžný život všech našich hrdinů. Přesto doufám, že se nám podařilo být věrně u toho, abychom divákům zprostředkovali nevšední zážitek ze zásahu,“ říká kreativní producentka Martina Šantavá.

Tvůrci se nezaměřili pouze na profesionální stránku života hasičů, ale nahlédli i do jejich soukromí. Odhalili tak, jaké osobnosti skrývá liberecká požární stanice a jak tito každodenní hrdinové tráví čas, pokud zrovna nechrání zdraví, životy či majetek. Divák uvidí i každodenní rutinu požární stanice.  Dlouhé hodiny čekání, které může kdykoliv přerušit poplach a svolávání k zásahu. Liberečtí hasiči navíc pojali samotný poplach poněkud neobvykle. „Jeden z navrhovaných nazvu seriálů o hasičích byl – Když se ozve Krakonoš. Hasiči totiž tuto větu velmi často vyslovovali. Brzy jsme pochopili proč. Jako předpolí samotného poplachu se totiž v liberecké stanici z ampliónů ozývá znělka z Krkonošských pohádek. To proto, aby se hasiči nepolekali a v klidu se soustředili na samotný poplach, který se spouští až po Krakonošovi‘,“ popisuje režisér cyklu Jiří Fedurco.

režie a kamera: Jiří Fedurco // dramaturgie: Filip Novák, Jakub Režný // výkonný producent: Roman Blaas // kreativní producentka: Martina Šantavá

Foto: Mikuláš Křepelka

You may also like...