Národní myslivecké slavnosti a Dětský myslivecký den v muzeu Ohrada

Národní zemědělské muzeum Ohrada pořádá už 18. ročník Národních mysliveckých slavností. Slavnosti budou probíhat v sobotu 22. června od 9 do 17 hodin a v neděli pak na ně nově navazuje Dětský myslivecký den. Po oba dny je nachystán bohatý doprovodný program – ukázky práce s koňmi, lovecká kynologie, sokolnictví, exkurze za zvěří do blízké obory, cimbálová muzika či vernisáž výstavy Kouzlo myslivosti ve dřevě a kovu.

Akce se koná v celém areálu loveckého zámku, tedy v interiérech, na nádvoří i před zámkem. Milovníky myslivosti i návštěvníky z řad široké veřejnosti čeká například mistrovství republiky ve vábení jelenů a jiných druhů zvěře, ukázky lovecké kynologie, mysliveckého troubení, sokolnictví nebo třeba také předávání mysliveckých vyznamenání. „Národní myslivecké slavnosti jsou tradičně velmi oblíbené a navštěvované. Akce je skvělou příležitostí jak komplexně představit myslivost široké veřejnosti a zároveň se tu setkávají odborníci a příznivci tohoto oboru z celé republiky,“ říká náměstek generálního ředitele a ředitel pobočky Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek.

Na jednotlivých stanovištích se představí okresní myslivecké spolky, lesní pedagogika Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů a Rybářská škola Vodňany. Prezentovány budou také ukázky nářadí a nástrojů, které používají myslivci, lesníci a kutilové. Nedílnou součástí jsou prodejní stánky s mysliveckými potřebami všeho druhu. Připraveny jsou také čtyři exkurze autobusem do Staré obory, kde budou k vidění mufloni, daňci i divoká prasata.

Program na nádvoří zámku doplní vystoupení pěveckého sboru z Míkovic a cimbálová muzika Svlačáci. V 11:30 hodin projde slavnostní myslivecký průvod s koňmi se sulkou. Na louce před zámkem bude ke zhlédnutí vystoupení „dámy v sedle“, ukázky vozatajství, koňský zápřah s kládou, koňské i psí spřežení či přehlídka výcviku sokolnických dravců. Po celý den bude programem provázet živá hudba. Vystoupí dětský folklorní soubor Dráček, který vystřídá hudební skupina Hráz a kapela Pavla Havlíka.

Součástí programu bude i vernisáž výstavy Kouzlo myslivosti ve dřevě a kovu, která potrvá až do 25. srpna. Tematika myslivosti na uměleckých předmětech provází člověka odpradávna a je součástí každé kultury, stejně jako samotný lov a chov zvěře. Jsou také důležitým zdrojem informací o samotném způsobu lovu, myslivosti a přírodním prostředí. Výtvarník Roman Provazník a umělecký řezbář Petr Tříska propojili ve svých dílech současnost s minulostí  uměleckými předměty z fondu Národního zemědělského muzea. Představí se různé techniky a materiály ve spojení myslivosti s různými uměleckými obory. Vernisáž výstavy proběhne na hlavním pódiu za účasti výtvarníka Romana Provazníka. 

Na Národní myslivecké slavnosti naváže v neděli 23. června Dětský myslivecký den. Pro rodiny s dětmi je nachystán celodenní program v rámci ročního finále projektu Malý adept myslivosti. Děti i jejich rodiče se mohou těšit na stanoviště sokolníků, vábičů, kynologů, trubačů, lukostřelců a dalších, které je seznámí s mysliveckými dovednostmi. Na akci vystoupí dětský pěvecký sbor Sboreček a proběhne společné zpívání mysliveckých písniček. Dovednosti si holky a kluci také mohou vyzkoušet při výrobě ptačích budek nebo na poznávací stezce.

Při prohlídce zámeckých expozic je během víkendu možné v Rybářské chodbě zhlédnout výstavu Do divočiny/Into the Wild. Snímky rodinného tandemu Photocech – otce a syna, Vladimíra Čecha staršího a mladšího – pocházejí z jejich cest po celém světě a přinášejí závan exotiky na velkoformátových barevných fotografiích cizokrajných zvířat i krajin. 

Národní myslivecké slavnosti se konají pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Více na www.nzm.cz