V srpnu přijde na trh první intuitivní Click&Touch klávesnice na světě

Clevetura LLC, běloruský startup, dokončil vývoj systému intuitivní klávesnice, technologie, která kombinuje klávesnici, touchpad a myš. Se senzory integrovanými v klávesách umožňuje automatický a plynulý přechod mezi režimem psaní a kurzového ovládání. První intuitivní Click&Touch klávesnice na světě bude k dispozici v srpnu pod značkou Prestigio.

Technologie Clevetura používá senzory, které jsou integrované v klávesách. To zajišťuje jedinečnou funkci v porovnání s ostatními zařízeními, jako jsou laptopy nebo klávesnice, používající externí dotykový panel. Klávesy reagují na gesta podobně jako touchpad nebo myš a uživatel může psát, přetáčet zobrazení nebo pohybovat kurzorem, aniž by změnil polohu ruky.

Přepínání mezi jednotlivými režimy je automatické, se zabudovaným mikroprocesorem a okamžitě rozpoznává a zpracovává každý dotek a posuv. Uživatel nemusí přemýšlet o režimech, neboť systém rozpoznává, co dělá. Systém je zcela jedinečný intuitivní interakcí se zařízením a novou zkušeností.

Pro klávesnici není nutný samostatný dotekový panel, neboť jeho funkci pro vás zajišťují klávesy. Vše co musíte udělat je jen přejet přes ně pro ovládání kurzoru nebo provádění jiných operací. Je to pohodlné, funkční a šetří to čas, neboť nemusíte neustále měnit polohu ruky. „Skutečně to nabízí zcela novou zkušenost v interakci s počítačem, neboť nemusíte myslet na vstupní zařízení, všechno probíhá intuitivně,“vysvětlují spoluzakladatelé Clevetura Valentin Sokol a Michail Krupenko.

Technologie umožňuje uživateli provádět více kliknutí, doteků a jiných gest současně. To znamená, že je možno používat všechny obvyklé formy interakce, včetně zoomování, přetahování pro přepínání virtuálních desktopů a přetáčení dvěma prsty.

Systém může zrychlit práci, zvláště pokud je zapotřebí používat klávesnici a myš současně. Představte si, že píšete důležitou zprávu a přitom vám někdo volá na Skype. Pro odmítnutí hovoru myší nebo touchpadem potřebujete změnit polohu ruky, pohnout kurzorem, stisknout tlačítko Zrušit a zvolit okno zpráv. Se systémem Clevetura můžete hovor odmítnout jediným gestem. Tato forma interakce je plynulá a umožňuje uživatelům nepřemýšlet o svém vstupním zařízení.

Běloruský startup Clevetura, vlastník technologických práv, pracoval v posledních několika letech jako resident běloruského Hi-Tech parku. Sergej Kostevič, zakladatel holdingu ASBIS a značky Prestigio je investorem projektu. Trvalo to asi tři roky přeměnit nápad na komerční prototyp a nyní vývojáři očekávají udělení patentu na tuto technologii.

Výroba zařízení Clevetura bude zahájena v červenci, zatímco Click&Touch klávesnice pod značkou Prestigio bude komerčně dostupná na konci srpna. Je plánovaná výroba asi 100.000 zařízení do konce roku.

Současně je možno připojit ke klávesnici až pět zařízení pomocí tří luetooth kanálů, USB přijímače a kabelu typu C. Uživatel může také měnit hlasitost nebo přetáčet videa vpřed nebo vzad přejetím vlevo nebo vpravo po horní řadě kláves. Pro změnu nastavení a aktualizace zařízení je možno používat mobilní zařízení. Klávesnice je lehká a ergonomická, neboť má vybrání pro opření dlaně.