Národní zemědělské muzeum Praha, Kačina a Ostrava otevírá. Zdravotníci a záchranáři mají vstup zdarma

Od čtvrtka 3. prosince muzeum otevírá své expozice v Praze a Ostravě. Na druhý a třetí adventní víkend a také na neděli 27. prosince se k nim přidá i zámek Kačina. Pro první návštěvníky muzeum připravilo dárky – v Praze prvních padesát dostane roušku, v Ostravě je zase přivítají plechovkou piva Ratar. Každý stý pak získá rodinnou vstupenku. Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

Nové výstavy v  Praze

Pracovníci muzea po dobu uzavření rozhodně nezaháleli. Nejen, že po celou dobu připravovali on-line program V muzeu jako doma, současně také instalovali hned několik nových výstav. Hlavní výstava Lékaři rostlin, představující práci rostlinolékařů a také historii jejich oboru, byla zahájena těsně před zavřením muzea. Vznikla díky spolupráci s řadou výzkumných ústavů a potrvá až do června roku 2022. „Velice si vážíme nasazení všech pracovníků ve zdravotnictví, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize. Jako poděkování jim nabízíme možnost odreagovat se návštěvou našeho muzea. Třeba právě výstava Lékaři rostlin by pro ně mohla být překvapivá zjištěním, jak moc jsou dnes zemědělské plodiny závislé na péči rostlinolékařů,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.  

Vánočním svátkům tematicky velmi blízká je výstava Česká rybí kuchyně aneb kapr nejen o Vánocích. Zabývá se zpracováním, využitím a konzumací ryb v kontextu české rybářské tradice, která vždy kladla nároky na zachování kvality rybího masa při přepravě a distribuci a také na humánnost způsobu přepravy ryb. Jedním z hlavních témat výstavy je právě konzumace kapra v období vánočních svátků a také obecně symbolika ryby.

Tajemství dřeva je umělecká výstava Martina Patřičného, s nímž muzeum aktuálně pracuje nejen v Praze, ale i na Kačině. Co je na dřevě tajemného a co nám připomíná? Na výstavě se můžete potěšit krásou jednoho ze základních přírodních materiálů a jeho uměleckým zpracováním.

V multifunkčním sále bude ke zhlédnutí putovní panelová výstava na aktuální téma  Kůrovec – pohroma lesa, která přibližuje nebezpečí tohoto malého škůdce a odhaluje jak jeho vývojové schopnosti, tak i jeho škodlivé působení v současnosti a v historii. Představuje i možnosti boje s tímto nebezpečným škůdcem.

Fotografická výstava Potraviny, jak je neznáte je k vidění na střeše muzea. Soubor makrofotografií nejrůznějších přírodních i syntetických látek, ze kterých vznikají potraviny, umožní nahlédnout do neznámého světa mikroskopických struktur.

V muzeu potravin a zemědělských strojů v Ostravě připadá datum znovuotevření přímo na den oslav výročí 50 let pivovaru Nošovice, což je také téma hlavní výstavy sezony. 3. prosince 1970 totiž bylo uvařeno první pivo značky Radegast. Při této příležitosti se také koná jedinečná komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy. Prohlídka začíná v 16:30 s kapacitou devět osob, cena je 60 Kč. Každý z účastníků dostane navíc jako dárek pivo Ratar. Rezervace: ostrava@nzm.cz nebo 770 162 384

Muzeum českého venkova na zámku Kačina zve návštěvníky do stejných interiérů, ve kterých se natáčela letošní štědrovečerní pohádka O vánoční hvězdě. Mimo jiné návštěvníci uvidí zcela nové expozice Příběh dřeva a Kačina na dotek a adventně vyzdobené interiéry hospodářského zázemí zámku.  Návštěvníci se mohou seznámit s tím, jak se žilo služebnictvu na zámku v zimě. Navštívit mohou i Chotkovskou knihovnu a skleník. Komentované prohlídky třinácti chotkovských komnat jsou zatím uzavřeny.

Aktuální Covid-19 opatření v prostorách muzea

Muzejní prostory Praha, Kačina, Ostrava – maximální kapacita otevíraných objektů je 25 % při dodržení 15 m² na osobu. Počet návštěvníků bude regulován přítomným personálem.

Počet osob v jednom okamžiku: Praha 500 osob, Kačina 50 osob, Ostrava 90 osob. Návštěvníci by měly zachovat pravidlo 3R – roušky, rozestupy, dezinfekce rukou.

Počet návštěvníků komentovaných prohlídek je omezen na 9 + 1 (průvodce). Návštěvníci musí mít po celou dobu prohlídky zakryté dýchací cesty rouškou nebo respirátorem. 

Foto: archiv NZM 

You may also like...