Nejlepším suchým bílým vínem soutěže ve Štrasburku byl vyhlášen moravský tramín

Suchá bílá vína patří na všech světových soutěžích mezi nejsledovanější a panuje mezi nimi také nejvyšší konkurence. Nejinak tomu bylo i letos ve Francii, kde právě proběhl další ročník prestižní soutěže Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg. Zlatou medaili a titul šampiona v této kategorii zde získala společnost Davinus za svůj Tramín červený, pozdní sběr 2020. Celkem si zde letos moravští vinaři vysloužili 9 zlatých a 14 stříbrných medailí. Účast našich vinařů proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Ziskem celkového ocenění za nejlepší suché bílé víno soutěže, tedy napříč všemi odrůdami, získala společnost Davinus také titul za nejlepší Tramín červený soutěže a zlatou medaili.

„Při své desáté účasti v mezinárodní porotě této prestižní soutěže a šesté v pozici předsedy jedné z komisí se mi splnil další dílčí sen, se kterým jsem zakládal v roce 2013 projekt DAVINUS, 1. Négociant v ČR. Vlastně několik snů najednou. V metropoli Alsaska, regionu, kde tato odrůda dosahuje své celé dokonalosti, získat ocenění Grand Prix VINOFED za nejlepší suché víno celé soutěže, mimochodem první suchý Tramín červený v historii firmy, ovládnout celou kategorii Gewurztraminer a následně přijímat telefonické gratulace nejen od pořadatelů, představitelů VINOFEDu, ale i přímo od alsaských vinařů, je něco opravdu neskutečného. Do tohoto výjimečného vína se prostě promítla skvělá spolupráce se Standou Málkem, výrobním ředitelem Vinařství Gotberg a také velká podpora snoubenky, která má na vzniku tohoto velkého Tramínu velkou zásluhu. Nejen díky zázemí, které mi pro podnikání poskytuje, ale v tomto případě i díky tomu, že jsem v Popicích, u výroby tohoto vína, mohl být s pochopením možná častěji než doma. Už je naprosto jasné, jakým vínem si za pár týdnů připijeme na příchod nového člena rodiny,“ řekl Miroslav Majer, ředitel společnosti DAVINUS s.r.o.

Cenou VINOFED za nejlepší suché víno soutěže pro Davinus pomyslně vyvrcholily soutěžní úspěchy z předchozích let. Vloni se ve Štrasburku stalo nejlepším tramínem soutěže víno z ratíškovického B/V vinařství, které zde v roce 2020 vyhrálo mezi Chardonnay. Zkrátka B/V vinařství nepřišlo ani letos, když uspělo se svým Sylvánským zeleným reserva, pozdní sběr 2019 jako nejlepším vínem soutěže mezi sylvány.

„Ročník 2020 byl velmi náročný, jak z pohledu vinohradníka, tak technologa. Réva velmi pozdě odkvetla a i období sklizně bylo velmi problematické. Vítězný Tramín pochází z vinařské obce Popice, viniční tratě Panenský kopec. Jedná se o bio vinici, která byla vysazena v roce 2006.  Vyznačuje se krystalicky čistou vůní připomínající kvetoucí růži a medovou plástev. Plná, elegantní a harmonická chuť s příjemnou a originální kořenitostí v závěru.“ doplnil ještě k oceněnému Tramínu Stanislav Málek z popického Vinařství Gotberg.

Davinus dále získal stříbrnou medaili za Pálavu a B/V vinařství ještě zlato za Sauvignon a další čtyři stříbrné. Tři zlaté medaile pro vinaře Štěpána Maňáka a další ocenění pak dokreslily celkově vynikající výsledky moravských a českých vín.

V letošním už 24. ročníku nenašel moravský tramín konkurenta mezi 622 bílými víny z 20 zemí světa. Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg jako jediná mezinárodní vinařská soutěž specializující se na bílá vína na světě probíhá pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno) a VINOFED.

Více o soutěži na www.mondial-vins-blancs.com.

You may also like...