Jak si poradit s divokým zdražováním? Podepisováním online Češi ušetří tisíce ročně

Rostou ceny potravin, energií, pohonných hmot i nájemního bydlení, stále více Čechů tak má v posledních měsících hluboko do kapsy. A předpovědí ekonomů naznačují, že může být ještě hůř. Běžným lidem i firmám se ale nabízí možnosti, jak v období prudkého zdražování ušetřit. Jednou z nich je i podepisování dokumentů online.

Podle odhadů společnosti ezConvey, která stojí za českou aplikací Podpisovna, ušetří lidé podepisováním dokumentů online – tedy kompletně přes internet – až tisíce korun ročně. V případě firem pak může být úspora násobně vyšší, což zvlášť u menších podniků dělá značný rozdíl ve výdajích.

„Doručení dopisu poštou, inkoust a papíry do tiskárny, v případě firem pak i personální náklady a cestování za klienty. Za to všechno je potřeba utrácet peníze při podepisování smluv a dalších dokumentů klasickou cestou, tedy rukou na papír. Což je ale zbytečné, protože už i u nás v Česku existují online aplikace, přes které může kdokoliv podepisovat jakékoliv dokumenty online, a to buď úplně zdarma, nebo za symbolický poplatek,“ vysvětluje Michal Bočan, zakladatel Podpisovny.

Online se dá podepsat nájemní smlouva i objednávka zboží

Ještě nedávno bylo nutné si kvůli podepisování dokumentů online zdlouhavě zřizovat elektronický podpis, dnes ale tato starost odpadá. Svou totožnost při podepisování přes aplikace mohou Češi ověřit pomocí bankovní identity (BankID), mojeID nebo třeba Mobilního klíče eGovernmentu či eObčanky.

Online podepisování se z dlouhodobého hlediska finančně vyplatí hlavně proto, že pomocí něj lze řešit nespočet životních situací. V případě občanů se jedná například o podpis nájemní smlouvy, kupní smlouvy nebo dokumentů nutných k rezervaci nemovitosti.

Soukromé společnosti zase online snadno podepíší objednávky zboží a služeb, pracovní dokumenty, zápisy z valné hromady nebo účetní doklady a interní dokumenty se zaměstnanci. 

„Jako všechny technologické novinky, i online podepisování si Češi osvojují postupně a řada lidí z něj má trochu obavy, což je ale pochopitelné. Není to tak dlouho, co jsme nedůvěřovali používání internetu a dnes si bez něj neumíme představit ani den. S online podpisy to nejspíš bude podobné,“ říká Bočan.

Online podepisování je přitom mnohdy bezpečnější než to běžné rukou na papír. Pokud podepisující ověří svou totožnost přes zmíněné služby BankID, mojeID nebo prostřednictvím NIA v Základních registrech, mají 100% jistotu, že dokument podepisují s osobou, se kterou ho podepsat chtějí.

ezConvey je česká společnost sídlící v Praze, která se od roku 2019 zabývá vývojem softwaru v oblasti internetového zabezpečení a online identity osob. Její zakladatelé mají dlouholeté zkušenosti s prací na IT projektech pro korporace, banky i státní správu.

You may also like...