Největší představení Cirku La Putyka nabídne čtyřicet účinkujících a jeviště o délce 40 metrů

Na konci listopadu, půl roku před premiérou, začínají zkoušky největšího projektu v historii souboru Cirk La Putyka – velkolepého představení Cesty, které bude uvedeno pouze čtyřikrát od 25. do 27. dubna 2020 v novém prostoru O2 Universum. Vedle autora konceptu a principála souboru Rostislava Nováka mladšího se na představení režijně podílejí přední světoví tvůrci — Maksim Komaro (Circo Aereo), Daniel Gulko (Cahin Caha), Tilde Bjórfors (Cirkus Cirkór) a Ethan Law (Cirk La Puty­ka).

Představení, ve kterém vystoupí čtyřicet akrobatů, herců, tanečníků a hudebníků, provede diváky dějinami cirkusu u nás, zavede je na cesty, kterými se cirkus ubíral a z nichž Cirk La Putyka čerpá a jejichž je součástí. Od kočovných loutkářů 19. století přes cirkus počátku 20. století, meziválečnou avantgardu a Osvobozené divadlo, protektorát, znárodnění cirkusů, rozvoj moderní pantomimy, sametovou revoluci, období do založení souboru, samotnou desetiletou historii Cirku La Putyka, a na závěr pak pohled do budoucnosti a oslava s diváky. Velikostí představení a náročnosti připravovaných akrobacií a choreografií odpovídá i plánované jeviště o délce 40 metrů a Šířce 7 metrů, které bude stát na délku a diváci se díky tomu dostanou do blízkosti všech účinkujících. Autorem je scénograf Martin Vybíral. Kostýmy navrhuje Kristina Záveská, hudbu zastřeší kmenový autor souboru Jan Balcar. Představení Cesty bude vhodné ne­jen pro dospělé, ale také pro děti od 7 let.

Cirk La Putyka kráčí po novocirkusové cestě už deset let. Kde ale tato cesta opravdu začala? S no­vým cirkusem ve Francii? S Osvobozeným divadlem či tradičním cirkusem? Nebo u kočovných loutkářů v 19. století?“ ptá na úvod Rosťa Novák. Z této inspirace čerpá unikátní představení Cesty, které zachytí příběh cirkusového umění od konce 19. století po současnost. „Cirkusáci jsou vždy na cestách, ať už hrají na ulici, v šapitó nebo v kamenných divadlech. Na cestách tvoří, setkávají se a rozcházejí. Rozrůstají se o nové genera­ce, kterým ty starší přenechávají místo. Jednou jde o cirkus se zvířaty, jindy bez nich. Stále je to ale cirkus. Cirkus života,“ doplňuje Rosťa Novák.

Na jednom jevišti se setkají členové Cirku La Putyka z různých etap jeho vývoje, kteří spolu za po­sledních deset let vytvořili řadu představení a procestovali Českou republiku i velký kus světa. „V předsta­vení se potkají na společné cestě jednotliví režiséři, zhruba čtyřicet umělců několika národností a generací. Jejich zkušenosti se protnou. Nabídnou zážitek. Cirkus,“ uzavírá Rosťa Novák ml. I samotné obrovské jeviště zachytí téma cest, všechny choreografie a scény budou založené na pohybu zleva doprava, vše bude v neu­stálém pohybu.

Představení Cesty v O2 Universum je vyvrcholením oslav deseti let souboru, které probíhají letos od podzimu a zahrnují například uvedení filmového záznamu Up End Down Symphony v kinech, nabitý pro­gram na Jatkách 78, derniéry některých inscenací, hostování po České republice nebo uvedení prvních inscenací v místech jejich vzniku a premiér. V únoru 2020 také proběhne odložená premiéra inscenace Don’t Quijote v režii dvojice SKÚTR, ve které se v hlavních (a jediných) rolí představí Rostislav Novák ml. se svým dlouholetým přítelem Jiřím Kohoutem.

Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketmaster. Více informací na www.laputyka.cz nebo www.o2universum.cz.

Foto: Livio Zanotto

You may also like...