Nejvyšší správní soud potvrdil zákaz pivních kol v ulicích Prahy

Nejvyšší správní soud (NSS) po více jak roce a půl ukončil spor ohledně zákazu tzv. pivních kol v ulicích Prahy a potvrdil správnost opatření obecné povahy, které hlavní město vydalo, aby předešlo jízdám beerbiků zvláště v centru města. Kasační stížnost provozovatelů po rozsudku Městského soudu z března tohoto roku u NSS neuspěla.

Provozovatelé tzv. pivních kol podali po rozsudcích Městského soudu a Nejvyššího správního soudu kasační stížnost, kterou chtěli zrušit opatření obecné povahy, čímž byl zakázán pohyb beerbiků v širším centru města. I tuto stížnost však NSS zamítl a s konečnou platností se tak po části metropole nemohou tato kola pohybovat.

„Pivní kola jsou ponižující pro město jako takové a hlavně pro lidi, kteří zde žijí. Zájmy podnikání s alkoholem nevyhrály a beerbiky v centru jsou nadále jenom vzpomínka. Každý byznys ve veřejném prostoru musí fungovat za jasně daných podmínek a se souhlasem místních a městských částí. Zájmy Prahy jsou pro nás na prvním místě. Z rozsudku plyne důležité ponaučení: vytrvalost se vyplácí a dává další sílu do boje za kvalitu života místních. Praha má být domovem Pražanů, ne alkoturismu. Turistické sezóny už budou bez opileckého vyřvávání na kolečkách,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Po více jak roce a půl se tak případ dostal ke svému konci a NSS tak potvrdil správnost veškerých kroků ze strany Magistrátu hl. m. Prahy. Opatření se týká konkrétního území a komunikací v městských částech Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 a 10.

„Rozsudek Nejvyššího správního soudu znamená, že opatření obecné povahy, které zakazovalo pohyb beerbiků v centru Prahy, bylo vydáno v souladu se zákonem. Zákaz těchto kol tak definitivně platí,“ popisuje advokát Štěpán Holub z Holubová advokáti, který hlavní město před Nejvyšším správním soudem zastupoval.

You may also like...