Nové BMW řady 5 Touring je ztělesněním radosti z jízdy a sportovní elegance

BMW řady 5 Touring vstupuje do své nové éry. S celou řadou digitálních inovací a vůbec poprvé s čistě elektrickým pohonem v podobě BMW i5 Touring představuje tento nový model pokrok v klíčových oblastech budoucnosti BMW Group v dalších automobilových kategoriích. Udržitelnost v celém životním cyklu automobilu je posílena důslednou elektrifikací nabídky pohonů a výrobním procesem, který je více než kdy dříve zaměřen na ochranu zdrojů a recyklaci. Technologickou vyspělost BMW Group v novém BMW řady 5 Touring podtrhuje také nejnovější generace zobrazovacího a ovládacího systému BMW iDrive, nové digitální služby a průkopnické systémy pro automatizovanou jízdu a parkování.

BMW řady 5 Touring šesté generace se více než kdy jindy prezentuje jako kultivovaný všestranný vůz s elegantním osobitým designem, který v progresivním prémiovém prostředí nadchne svou sportovností, praktičností a velkorysým komfortem. Vnější rozměry nového BMW jsou nepatrně větší než u jeho předchůdce, což zdůrazňuje jeho dynamicky protažené proporce a zvyšuje využitelný prostor v obou řadách sedadel. 

Koncept vozu BMW řady 5 Touring s jeho praktickou karoserií je speciálně navržen podle požadavků cílových skupin v Evropě a na japonském trhu, kde je kombinace sportovní elegance a velkého vnitřního prostoru již dlouho velmi ceněna. Nejnovější generace tohoto modelu se v Evropě začne prodávat v květnu 2024, ostatní trhy budou následovat v červnu 2024. Zdaleka nejdůležitějším prodejním trhem nového BMW je domácí německý trh, následovaný Velkou Británií, Itálií, Švédskem, Belgií a Japonskem. 

Při uvedení na trh budou k dispozici dvě varianty čistě elektrického BMW i5  Touring a dva modely se čtyřválcovým vznětovým motorem doplněným 48V mild hybridním systémem. V létě 2024 budou následovat dva plug-in hybridní modely  a nabídku doplní řadový vznětový 6válec, rovněž kombinovaný se 48voltovou mild hybridní technikou. Elektromotory vznětového 6válce a plug-in hybridních modelů jsou integrovány do 8stupňové převodovky Steptronic. V závislosti na modelové variantě je výkon přenášen na vozovku prostřednictvím klasického pohonu  zadních kol nebo pomocí systému pohonu všech kol BMW xDrive.


Exteriér: protažené proporce zdůrazňují eleganci a reprezentativní vzhled

V souladu s moderním designovým stylem nového BMW řady 5 se provedení Touring vyznačuje velkými a jasně definovanými plochami. Ty jsou strukturovány několika pečlivě navrženými prolisy. Dvouprostorová koncepce karoserie se projevuje především v dlouhé linii střechy, mírně se svažující zádi a dynamicky protaženým tvarem bočních oken. Výrazné horizontální členění zadní části a dynamicky se svažující linie střechy navíc dodávají novému BMW sportovnější vzhled, než tomu bylo u předchozí generace. 

Ve srovnání se svým předchůdcem je nové BMW řady 5 Touring o 97 milimetrů delší (5060 mm) a o 32 milimetrů širší (1900 mm). Výška vozu vzrostla o 17 mm na 1515 milimetrů. Nové BMW řady 5 Touring má nejdelší rozvor ve své třídě, prodloužil se o 20 mm na celkových 2995 milimetrů. Výsledné proporce spolu s moderně tvarovanými plochami působí elegantně a reprezentativně.

Progresivní design palubní desky s BMW Prohnutým displejem, BMW Interakční lištou a novými volanty

Srdcem progresivního designu palubní desky je BMW Prohnutý displej. Díky důsledné digitalizaci se výrazně omezil počet tlačítek a ovládacích prvků. Plně digitální zobrazovací systém se skládá z 12,3palcového přístrojového panelu  a 14,9palcového kontrolního displeje. Další novinkou je standardně dodávaná světelná lišta na palubní desce a obložení dveří. Na stejném místě může být

volitelná BMW Interakční lišta, efektně podsvícená funkční jednotka s krystalickou povrchovou strukturou, která obsahuje nejen dynamickou světelnou animaci, ale také dotykové ovládací plochy pro ventilační a klimatizační systémy a pro aktivaci výstražných světel.

Inovativní prvky palubní desky jsou kombinovány s rozměrným obložením interiéru, které je k dispozici ve zvláště kvalitních hliníkových, karbonových a dřevěných provedeních. Přepracovány byly také volanty, které mají nyní v dolní části plošší tvar, a jejich ovládací prvky se nově vyznačují haptickou zpětnou vazbou. Standardní verze volantu má dvě ramena, zatímco volitelný M kožený volant má typický tříramenný design.

Výrazná přední část, nízká boční okna a osobitá zadní část

Stejně jako nové BMW řady 5 Sedan má model Touring výraznou přední část s moderní interpretací typické BMW masky ve tvaru ledvinek a dvojitými světlomety. Téměř kolmá maska chladiče může být volitelně vybavena osvětlením BMW Iconic Glow. LED světlomety se vyznačují pro svoji značku charakteristickou „čtyřokou“ tváří, ovšem v moderní a redukované podobě. Dva téměř vertikální LED segmenty umístěné na vnějším okraji zajišťují funkci denního svícení a směrových světel. Precizně sladěná souhra mezi světlomety, BMW osvětlenou maskou ve tvaru ledvinek a světelným kobercem promítaným z prahů na zem vytváří efektní uvítací a rozlučková představení. 

Adaptivní LED světlomety s modrými designovými prvky (v Evropě standardní výbava) jsou dostupné jako volitelná výbava. Mezi funkce matrixových dálkových světel patří neoslňující asistent dálkových světel BMW Selective Beam. Jako další volitelná výbava jsou k dispozici světlomety M Shadow Line s černými vnitřními částmi. Volitelný paket osvětlení exteriéru BMW Iconic Glow zahrnuje osvětlený rámeček BMW masky ve tvaru ledvinek a dynamický světelný koberec osvětlující nástupní prostor do nového BMW řady 5 Touring. 

Eleganci nového BMW řady 5 Touring při pohledu z boku podtrhují nízká boční okna, tenké D-sloupky a dlouhý střešní spoiler. Široké boky v zadní části vozu při pohledu zezadu podtrhují stylizované otvory na krajích zadního nárazníku. Spolu s ostatními horizontálními liniemi a nízkým zadním oknem zdůrazňují širokou a robustní siluetu vozu. Jedinečným tvarem se vyznačují také zadní světla, která výrazně zasahují do boků. Jejich horizontální LED prvky jsou rozděleny chromovanou lištou ve tvaru písmene L.

Nové BMW řady 5 Touring splňuje prémiové environmentální standardy

Nové BMW významně přispívá k dosažení těchto cílů a naplňuje své prémiové standardy nejen z hlediska kvality konstrukce a radosti z jízdy, ale také s ohledem na dopad na životní prostředí. Odpovídající řešení jsou již prováděna v dodavatelském řetězci. Zde se u modelů se spalovacími motory snižují emise CO2 až o 10 % a u BMW i5 Touring až o 20 % ve srovnání s vozidly, u nichž tato opatření nejsou aplikována.

Foto: BMW

You may also like...