Nové vydání Zdivočelé země Jiřího Stránského vydává nakladatelství Argo

Od roku 1997, kdy vznikl stejnojmenný úspěšný seriál Hynka Bočana s Martinem Dejdarem v hlavní roli, patří Zdivočelá země k nejpopulárnějším románům spisovatele Jiřího Stránského. 12. srpna si připomeneme jeho nedožité 90. narozeniny.

„Kovbojství je pro mě určitým způsobem života. Jde řekněme o jakousi obdobu skautských ideálů. Setkal jsem se s takovými kluky dokonce v kriminále. I když jejich ideály byly trochu rodokapsové, dávaly jim sílu přežít. Časem se pak navíc posunuli k víře v něco hlubšího, než jsou kovbojské zásady,“ řekl v době uvedení seriálu Jiří Stránský.

Letec Antonín Maděra se po druhé světové válce vrací z Anglie do své rodné vesnice Svatý Štěpán v česko-německém pohraničí. Chce zde uskutečnit svůj sen, vybudovat chov ušlechtilých koní. Nenachází však kraj svého dětství, přichází do rozvrácené země, kde se prohánějí stáda zdivočelých koní a kde se opuštěnými vesnicemi potulují nadšenci, zlatokopové a kaubojové. Lidský život má menší cenu než majetky a statky, které nepatří nikomu a patří všem. Maděra netuší, že ho čeká dobrodružství, které se s jeho zkušeností z válečných let nedá srovnat.

You may also like...