Novinka z nakladatelství Dokořán: Humoristický román Kosmické listy od Jana Klímy
Hrdinou knihy je teoretický fyzik Aleš Král, který zmožen vědeckou kariérou přichází do redakce měsíčníku Kosmické listy, aby se ucházel o místo vedoucího literární přílohy. Po dobu jednoho roku pak v časopise zveřejňuje vlastní sci-fi povídky odehrávající se v nepříliš vzdálené budoucnosti roku 2034. Kniha představuje ojedinělé spojení realistického humoristického románu líčícího život redakce Kosmických listů a krátkých sci-fi příběhů, jejichž hrdinové přecházejí i se svými problémy z jedné povídky do druhé a jejichž osudy tak tvoří druhou narativní rovinu knihy.
Autor zde nápaditě využil svých znalostí teoretické fyziky i obeznámenosti s problémy, které přinesou pokročilé informační technologie. Nelíčí ovšem – jak je ve sci-fi žánru časté – katastrofický osud lidstva. Vize blízké budoucnosti jsou inspirovány všednodenními událostmi hlavního hrdiny, který s nadhledem a humorem představuje čtenáři futuristická zařízení, jako jsou stroj na sny, generátor trapných situací či dobré nálady. Jak ostatně známe i z naší současnosti, ani sebedokonalejší přístroje se většinou nechovají tak, jak jejich tvůrci i uživatelé očekávali.
Doc. RNDr. Jan Klíma, CSc., je teoretický fyzik a autor učebnic kvantové mechaniky, ale také pěti humoristických knížek s detektivními zápletkami, z nichž některé se dočkaly překladu do němčiny (Smrt má ráda poezii, Příběh půjčeného psa) a většina opakovaného vydání. Poslední z nich, Třikrát zločin, vyšla v roce 2018. Kromě původní prózy se Jan Klíma věnuje i překladům z angličtiny. Přeložil okolo 50 knih nejrůznějšího zaměření, z nichž nejznámější jsou z krásné literatury patrně bestsellery Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére A. Jaye a J. Lynna a z literatury faktu publikace R. Feynmana To snad nemyslíte vážně, pane Feynmane a O smyslu bytí či Stručná historie mého života S. Hawkinga.