První román Jana Svěráka: Bohemia

Začíná nové milénium a nadějný český režisér Ivan se srdcem floutka, rodinou na krku a hlavou v oblacích sní o tom natočit film v Hollywoodu. Náhoda mu přihraje do cesty o pár let starší britskou producentku, a protože si padnou do oka, začíná jeho sen dostávat reálné obrysy. Stačí překonat manželčin nesouhlas a pár nečekaných kulturních rozdílů a může dobýt celý svět. Anebo se v něm ztratit…

A co o románu říká on sám? „Vždycky jsem chtěl natočit anglicky mluvený film.  Odmítl jsem všechny hollywoodské scénáře a Hollywood naopak odmítl ty moje. Na skóre jsem z toho vyšel vítězně: jejich byly desítky, ty mé jen čtyři.  Ale stejně to byla prohra, protože zatímco ty jejich se dostaly do kin, ty moje jsou k vidění jen v mé hlavě. Tolik jsem toužil ty příběhy se všemi historkami a nápady někomu vyprávět, až jsem se rozhodl jeden z nich „natočit” na papír jako knihu. A musím vám říct, že to byla krásná práce, po letech jsem se cítil zase jako nezávislý a úplně svobodný tvůrce.

Jan Svěrák (*1965) je  český režisér a scenárista. Natočil doposud devět hraných filmů (mezi jinými Obecná škola, Kolja či Vratné lahve). Na literárním poli se poprvé představil knížkou pro děti Kuky se vrací (2010), román Bohemia je jeho prvotinou pro dospělého čtenáře. Autor v něm čerpá z vlastních zkušeností ze zákulisí filmového průmyslu doma i na Západě a beze studu a s humorem se vypořádává se svými touhami, nerealizovanými ambicemi i osobními a národními frustracemi.

Křest knihy se konal v Paláci knih Luxor a knihu pokřtil Kryštof Hádek.

Foto: Petr Brodecký

Spolu s Jiřím Menzelem, Jánem Kadárem a Elmarem Klosem patří mezi jediné držitele Oscara za nejlepší cizojazyčný film, udělené snímkům československé, respektive české kinematografie.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...