Novinky týdne z nakladatelství Euromedia: Rozsudek smrti, Má říše kupodivů a Slušní lidé

S novým týdnem přichází nabídka nových knižních novinek, které by Vám neměly určitě uniknout. Jako první to je původní česká detektivka z pera spisovatele a skutečného kriminalisty v jedné osobě Davida Urbana – autora, který se čtenářům již důstojně představil dvěma povídkovými sbírkami Tři opice (2020) a Výjezdovka (jaro 2021).

Jeho třetí knihou je kriminální román Rozsudek smrti. Strážník městské policie Jarda Horák je jednoho večera s kolegou přivolaný k potyčce bezdomovců která skončí brutálním znásilněním a vraždou. Pro Jardu se tento případ stává předzvěstí nešťastného sledu událostí, které obrátí naruby celou jeho budoucnost.

Příběh z druhé knihy Vám bude nejspíš připadat trochu povědomý – jde v ní totiž o záměnu dětí, která nastala v porodnici a je odhalena až po dvou letech… Nejsou to ale naše české Kukačky, které dobře známe z televizního seriálu i stejnojmenného knižního zpracování – je to románová novinka s názvem Slušní lidé od britského autora píšícího pod pseudonymem J.P. Delaney. Námět je podobný, ovšem zpracování příběhu samozřejmě jiné.

V nakladatelství Ikar vychází také vzpomínkový příběh Barbary Semenov, české novinářky, publicistky a producentky, která v 80. letech pod tlakem odporu k tehdejší linii politické propagandy emigrovala nejprve do západního Berlína, aby později našla nový domov v USA a Austrálii. V Melbourne pak založila producentskou společnost Regent Productions, která zde prezentovala evropské umění, světové muzikály, společenské akce a vystoupení českých umělců.

Její kniha Má říše kupodivů s výraznými autobiografickými prvky je netradičním ztvárněním osudů čtyř generací jedné české rodiny v průběhu 20. a 21. století.

David Urban: Rozsudek smrti

Jarda Horák slouží u městské policie, je šťastně ženatý, s manželkou čekají prvního potomka a práci u mužů zákona je plně oddaný, byť se občas setkává u kolegů s výsměchem kvůli svému dobráctví a blahosklonnému postoji ke spodině společnosti. Během jedné noční služby jsou s kolegou přivoláni k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. A přestože pro většinu přítomných policistů zapadne noční výjezd do dlouhé řady hrůzných zážitků, pro Jardu se stává předzvěstí nešťastného sledu událostí, které obrátí naruby celou jeho budoucnost. Kolik ran osudu člověk ustojí, než ztratí veškeré mravní a morální zásady?

David Urban se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a v bytě na sídlišti s ním vedle manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží i na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní počítačových her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě.

Povídky zařazené do jeho debutové sbírky Tři opice (Kalibr 2020) sklidily řadu ocenění v různých literárních soutěžích, např. v České lupě 2017 a 2019, nebo v ceně Ceně Sherlocka Holmese 2019. Letos na jaře mu vyšla další sbírka povídek Výjezdovka (Kalibr 2021), která přibližuje práci výjezdové skupiny kriminalistů.

J.P. Delaney: Slušní lidé

Jednou ráno otevře Pete Riley dveře cizímu člověku a uslyší zprávu, která jemu i jeho partnerce Maddie promění život v noční můru. Dozvědí se totiž, že jejich syn byl v porodnici omylem zaměněn a už dva roky vychovávají cizí dítě…

Zatím poslední psychologický thriller bestsellerové autora Té přede mnou nebo Dokonalé manželky se dotýká otázek souvisejících s rodičovstvím, vztahy a především s morálkou: Projevuji dítěti dost lásky a dokáži správnou výchovou ovlivnit jeho vrozené vlastnosti? Mohu partnerovi za všech okolností a ve všem věřit? A především: mám právo chovat se k druhým, jako se oni chovají ke mně, a zlo oplácet zlem…?

J.P. Delaney je pseudonym Tonyho Stronga, autora několika bestsellerů. Narodil se v Ugandě, nicméně když mu bylo šest měsíců, rodiče se rozhodli vrátit do Velké Británie. V Oxfordu studoval anglickou literaturu, potom začal pracovat jako copywriter v Ogilvy nad Mather, aby se následně stal kreativním ředitelem této největší reklamní společnosti ve Spojeném království.

První kniha, kterou publikoval pod jménem J. P._Delaney, byla Ta přede mnou (The Girl Before). Mrazivý román, o němž například Lee Child prohlásil, že je to „zkrátka dokonalý psychothriller“, vyšel ve více než 40 zemích po celém světě. V roce 2018 vydal Ikar thriller Věr mi (Believe Me) a o dva roky později Dokonalou manželku (The Perfect Wife).

Barbara Semenov: Má říše kupodivů

Kniha s výraznými autobiografickými prvky je netradičním ztvárněním osudů čtyř generací jedné české rodiny v průběhu 20. a 21. století. Rozvíjí se od konce první světové války, přes život v první republice, za okupace, rok 1948, 60. léta a pražské jaro, odchod do emigrace a život v SRN, na Havaji, v USA a v Austrálii a končí současností.

Dramatické příběhy protagonistů a skutečné lidské osudy jsou propojeny s milostným příběhem, historickými okamžiky, postřehy hrdinky z různých koutů světa, kde žila. Je to román o životě, který je vlastně neustálým hledáním. Hledáním spřízněné duše, životní lásky, místa, štěstí, a nakonec hledáním smyslu toho všeho. Hrdinka knihy prochází peripetiemi nevšedního života, od začínající kariéry televizní celebrity přes postupnou emigraci do tří výsep světové demokracie, na své pouti zdolává boj o holou existenci, o lásku a postavení, a v neposlední řadě i boj se zákeřnou nemocí.

Knihu plnou inspirace a naděje ocení každý, kdo věří ve smysluplné čtení.

Barbara Semenov je novinářka, publicistka, básnířka a producentka, vystudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy a v letech 1975 až 1981 působila jako redaktorka v Televizních novinách Československé televize. Pod tlakem odporu k tehdejší linii politické propagandy emigrovala do Západního Berlína a inspirována novinářským „vším jsem byl rád“ žila a pracovala v různých světových končinách, jejím novým domovem se staly Spojené státy americké a později Austrálie. V Melbourne založila producentskou společnost Regent Productions, která prezentovala evropské umění, světové muzikály, společenské akce a vystoupení českých umělců.

Duší celoživotní novinářka zaznamenávala pozoruhodné postřehy v publikovaných reportážích a fejetonech, stala se vydavatelkou a šéfredaktorkou časopisu Čechoaustralan, jednoho z nejlépe hodnocených krajanských listů ve světě. Její básně vyšly v almanaších českých básníků Noc plná žen, Delty domovu a Cesta k hoře úsvitu. Je držitelkou Ocenění za péči o české kulturní dědictví v zahraničí. Jako Čechoaustralanka se ráda vrací do Austrálie, ale žije dnes v Praze, kterou má za nejkrásnější místo na světě.

You may also like...