Novinky z nakladatelství Euromedia pro děti i dospělé

Nakladatelství Euromedia vydává několik novinek, která potěší děti i dospělé čtenáře. Kniha spisovatele Pavla Kohouta s názvem Přítoky románů. Vychází tradičně v nakladatelství Odeon a autor sám ji označuje možná za své „opus ultimus“, tedy poslední dílo… Knihu vyzdobili ilustracemi Eva Vonešová a Ondřej Kohout.

V nakladatelství Pikola se nám v těchto dnech sešlo hned několik pozoruhodných novinek pro dětské čtenáře – jsou to například tituly Tady straší naši od Daniely Krolupperové, Děti z naší vily od Alice Rossi, Dobrodružství v poušti od Beara Gryllse, Velká kniha slavných dobrodružných příběhů od různých autorů s ilustracemi Zdeňka Buriana, anebo pátý díl oblíbené upíří série  Pavla Brycze, tentokrát s názvem Šelmy se plíží tmou, nikoho nečapnou

Pavel Kohout: Přítoky románů. Třiatřicet povídek a jedna k tomu od Jeleny Mašínové.

Řeky mají přítoky, které posilují jejich proud. Romány je mají též. Objevují se v nich ucelené příběhy, které je buď přímo inspirovaly nebo obohatily. V Babičce naší paní Boženy Němcové je to příběh Viktorky. Přečetl jsem teď všechny své prózy znovu, vybral z nich pasáže, fungující po malé úpravě jako samostatné povídky či dokonce novely, a připojil k nim i svůj nejčerstvější román, byť teprve rozepsaný. Seřadil jsem všechny texty v pořadí, v jakém byly napsány, aby zrcadlily i dobu svého vzniku. Je to možná můj opus ultimus, mé poslední dílo.“

To jsou slova autora Pavla Kohouta, jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů současnosti, jimiž on sám charakterizuje svoji (zatím) poslední knihu… 

Pavel Kohout (* 20. července 1928) je jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů současnosti. Jeho tvorba je výraznou součástí české kultury. Prošel velkým osobnostním vývojem a přes postupné vystřízlivění a účast na Pražském jaru dozrál až v silného odpůrce komunistického režimu. Stál u zrodu Charty 77. V roce 1978 mu byl znemožněn návrat z pracovního pobytu v Rakousku zpět do vlasti a s manželkou byli oba zbaveni občanství. Usadili se tedy ve Vídni, kde dostali v roce 1980 rakouské občanství. Nyní společně žijí Praze.

Pavel Kohout je autorem desítek dramat a románů, jež vycházejí v mnoha světových jazycích. Mezi jeho nejznámější díla patří dramata August August, august, Taková láska a romány Katyně, Nápady svaté Kláry, Kde je zakopán pes, Hodina tance a lásky nebo Ten žena a ta muž.

U příležitosti vyhlášení vítězů letošního 2. ročníku ankety Kniha roku mu byla udělena Cena za celoživotní dílo.

Daniela Krolupperová: Tady straší naši. Ilustrovala Lucie Dvořáková

Anetka bydlí v Novém Strašecí, chodí do první třidy a moc se jí stýská po její babičce, která odjela na dlouhou dovolenou. Každý den babičku vyhlíží, a tak když se jednoho dne babička objeví u jejich vrátek, je Anetka nejšťastnější holčičkou na celém světě. A to ještě netuší, že její babička není jen tak obyčejná babička. Je totiž kouzelná! Anetku tak čeká úžasná cesta do kouzelného městečka Staré Strašecí, které je plné pohádkových bytostí.
Kniha je určena dětem od 6 let, doporučená cena je 229 Kč.

Alice Rossi: Děti z naší vily. Ilustrovala Iva Beranová

Jmenuju se Adinka, je mi šest let a budu vám vyprávět příběh svojí rodiny a jednoho velkého domu, který je tím nejbáječnějším místem na světě. Říká se mu Villa. Ano, čtete správně. Villa s velkým V a dvěma LL. Nevím proč. Nevím, kdo to vymyslel.

Když jsem se narodila, už tomu domu nikdo neřekl jinak. Bydlí tady moji rodiče a taky rodiče mých kamarádů – Fíďi, Laurinky, Leontýnky, Vincenta a Alfréda. Když přijedou na návštěvu ještě Anetka a Miki, jsme konečně všechny děti z Villy pohromadě! Povím vám, jak si ve venkovní kuchyňce vaříme ty nejlepší dobroty, jak chodíme do letního kina přímo na naší zahradě a jak tam máme postavené i stanové městečko, jak na podzim dlabeme dýně, jaký mumraj je u nás o Vánocích, jak jsme se stěhovali do nového bytu o dvě patra níž a spoustu dalších věcí, které tu zažíváme… Být Villekulanem je prostě paráda! Kniha je určena dětem od 5 let, doporučená cena je 259 Kč.

Bear Grylls: Dobrodružství v poušti. Ilustrovala Emma McCannová

Sofii se na letním táboře ohromně líbí – až na všechnu tu havěť. Chvíle ve stanu s tiplicí je pro ni hotová hrůza a při pohledu na pavouka piští. Připadá si tak trapně! Pak ji ale tajemný kompas přenese do rozpálené pouště, kde na ni čeká její zkušený průvodce Bear Grylls. Spolu musejí za žhavého vedra putovat, aby našli vodu a překonali nebezpečí číhající v dunách… Najde Sofie dost odvahy k přežití? Postaví se tváří v tvář svému strachu a podaří se jí vrátit se ke kamarádům? Kniha je určena čtenářům od 7 let, doporučená cena je 199 Kč.

Pavel Brycz: Šelmy se plíží tmou, nikoho nečapnou. Ilustrovala Komára

Víte, co se stane, když mladí česnektariáni tráví prázdniny na hřbitově? No jasně, zažijí neuvěřitelné dobrodružství! Tentokrát se tvrdý boj mezi lidmi a upíry přenese zpátky mezi hroby a ani jedna strana tu druhou rozhodně nešetří. Do boje se zapojí nejen pan učitel Komár proměněný v upíra, ale také dvě paní učitelky, které ani netuší, v jaké šlamastyce se ocitly. Zachrání je naši upírobijci, nebo se obě ocitnou na straně zla…? Pátá kniha z oblíbené série Emil a upíři je určena čtenářům od 6 let, doporučená cena je 199 Kč.

Velká kniha slavných dobrodružných příběhů. (Jack London, Jules Verne, Daniel Defoe, Karel May a další). Ilustroval Zdeněk Burian

Knížka představuje antologii slavných dobrodružných příběhů klasické světové literatury, od Jacka Londona a jeho Lásky k životu, v níž autor popisuje příběh zlatokopa, bojujícího o život s hladem a nebezpečími drsného kanadského Severu, přes Chaloupku strýčka Toma americké spisovatelky Harriet Beecher Stoweové, která výrazně ovlivnila anglosaský svět v boji proti otroctví, až k notoricky známému příběhu osamělého trosečníka Robinsona Crusoea. Zastoupeno je i dílo Julese Verna, Breta Harteho, Karla Maye či Rudyarda Kiplinga. Příběhy přeložil, upravil a převyprávěl Vladimír Hulpach. Texty jsou doprovázeny krásnými ilustracemi Zdeňka Buriana. Kniha je určena čtenářům od 10 let, doporučená cena je 399 Kč.

You may also like...