Nový ročník cuvée Piper-Heidsieck 2014

Společnost Piper-Heidsieck dokládá své umění vybírat a míchat vína vynikající kvality již od svého založení v roce 1785. Pestrá škála šampaňského od sklepmistra Emiliena Boutillata odráží touhu po dokonalosti a otevřenost novým nápadům, které jsou pro společnost Piper-Heidsieck charakteristické. Nové ročníky vznikají pouze v letech mimořádné kvality a vždy ztělesňují hlavní zásady stylu Piper-Heidsieck s důrazem na daný rok a kvalitu sklizně. Ročník 2014 kráčí ve šlépějích svých předchůdců z let 2008 a 2012, odráží excelentní kvalitu, vzdává hold vinařům pečujícím o hrozny a klade důraz na ty nejmenší detaily.

2014 – ročník, na který se vyplatilo počkat

Při sběru prvních hroznů byli v roce 2014 vinaři vystaveni náročným povětrnostním podmínkám. Po deštivém podzimu byla tehdejší zima tou nejmírnější, jakou pamatujeme za posledních 20 let. Jarní počasí v březnu překvapilo příjemnými, až nezvykle vysokými teplotami. Vzhledem k malému množství srážek, nejnižšímu za posledních 20 let, se všichni obávali nedostatku vody. Pomalu přicházející léto naopak bylo na srážky poměrně bohaté, dokonce s prudkými bouřemi v červenci a srpnu. Srpen se pak svými teplotami podobal spíše podzimnímu počasí a v září konečně přišly teplé, suché a slunečné dny, které zajistily optimální podmínky pro dozrání hroznů. Společnost Piper-Heidsieck se rozhodla, že z vybraných hroznů z této sklizně vytvoří ročníkové víno 2014.

Jedinečné klimatické podmínky tohoto roku propůjčily hroznům vlastnosti pro vytvoření ročníkového vína. Cuvée, které se skládá z 55 % z odrůdy Rulandské modré a z 45 % z Chardonnay pocházejících především z nejkvalitnějších vinic typu grand cru a premier cru vinařské oblasti Montagne de Reims (Verzy, Ambonnay, Tauxières-Mutry) a z různých oblastí Chardonnay (Avize, Villers-Marmery, Montgueux), bylo dovedeno k dokonalosti více než pětiletým zráním na kalech. Tým testujících vinařů se při pročištění koncem roku 2020 rozhodl pro dosáž 7 gramů na litr, aby se zajistila optimální rovnováha svěžesti a textury.

Piper-Heidsieck cuvée 2014 vyniká mimořádnou svěžestí a nabízí jedinečný profil ovocného aroma s typickými tóny citronu a dalších citrusových plodů, které zvýrazňují exotické tóny pomerančového květu, lékořice a limetkové kůry. Plnost vína pak doplňuje brioška a pražené mandle. Víno se nejlépe hodí k výrazným pokrmům.

Podle sklepmistra Emiliena Boutillata ztělesňuje Piper-Heidsieck cuvée 2014 optimální vyváženost kořeněného aroma a výrazně čerstvé chuti. „Víno si můžete vychutnat hned, ale plně se jeho chuť rozvine až po několika letech archivace. Pokud máte rádi rozvinutější chuť šampaňského, Piper-Heidsieck cuvée 2014 můžete archivovat až 15 let. S postupujícím časem se jeho chuť ještě vytříbí a zvýrazní,“ doporučuje Emilien Boutillat.

Společnost Piper-Heidsieck se rozhodla uvést své ročníkové cuvée 2014 i ve velikosti magnum.

„Naše cuvée 2014 dokonale vystihuje styl společnosti Piper-Heidsieck. Proto bychom chtěli tím, že poprvé po třiceti letech uvádíme na trh limitované množství ve velikosti magnum, vzdát poctu všem milovníkům dobrého jídla a vína. Ve velikosti magnum, která je symbolem oslav, se navíc mohou aromata lépe rozvinout,“ vysvětluje výkonný ředitel společnosti Piper-Heidsieck Benoît Collard.

Ročník 2014, základní údaje:

  • 55 % Rulandské modré, 45 % Chardonnay
  • cuvée z 19 vinic
  • 87 % z vinic v kategorii Grand a Premier Cru
  • dosáž: 7 g/l
  • ocenění: 98/100 bodů na Decanter World Wine Award 2021

Limitovanou edici Piper-Heidsieck cuvée ročník 2014 magnum zakoupíte na webu www.1er.cz.

You may also like...