Odložená platba vám pomůže se zodpovědnými nákupy

S odloženou platbou se v nabídce platebních metod na e-shopech setkáváte stále častěji. Může pomoci krotit předvánoční období vyšších výdajů, a někdy dokonce dokáže i ušetřit. Musí se ale používat zodpovědně. Jak funguje, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Odložená platba neboli BNPL (z anglického „buy-now-pay-later“) usnadňuje nakupování na e-shopech. Jde o službu, která vám umožní nakoupit zboží a zaplatit až po určité době – pokud zaplatíte včas, je zdarma. Například s odloženou platbou Skip Pay si můžete zdarma odložit nákup až za 5 000 korun na dobu 14 dní, a to ve více než 13 000 českých e-shopech. Kdy se hodí využít odloženou platbu?

Nákup na neznámém e-shopu

S BNPL můžete zaplatit zboží až potom, co si ho vyzkoušíte – tak jako v kamenném obchodě. Právě proto se skvěle hodí pro nakupování na e-shopech – zvláště těch, se kterými nemáte zkušenosti. Pokud se vám zboží nebude líbit nebo vůbec nepřijde, nákup pohodlně reklamujete nebo zrušíte. BNPL se trochu podobá staré známé dobírce – až na to, že je pro vás zdarma, takže s každým nákupem ušetříte, a hlavně si zboží můžete skutečně prověřit, ne si jen potěžkat zalepenou krabici. Chtěli byste využívat takovou službu i u obchodníků, kteří BNPL nenabízejí? Pak si můžete zřídit účet s BNPL – kartou od takového účtu pak můžete platit v jakémkoli obchodě a u některých poskytovatelů získat i další výhody.

Tomáš Krásný

„Našim klientům chceme nabídnout vždy něco navíc – i když s kartou Skip Pay zaplatí v kamenném obchodě, kde si mohou zboží prověřit, alespoň jim prodloužíme jeho životnost. U většiny zboží nad 1 500 korun totiž zdarma přidáme pojištění proti krádeži a rozbití na jeden rok a prodloužení záruky na 3 roky – o rok déle, než stanoví zákon,“ říká Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay.

Rozložení velké útraty do delšího časového úseku

I když budete šetřit, stejně o Vánocích pravděpodobně utratíte víc než jindy. Díky BNPL můžete období větších výdajů rozložit na delší dobu a zaplatit třeba až po svátcích. Se Skip Pay můžete nyní odložit platbu dokonce až do konce ledna. Kdykoli jindy v roce pak vždy až o 50 dní zdarma, případně o dalších 30 dní za férový poplatek.

U větších nákupů se může hodit také rozložená platba. Třeba Třetina od Skip Pay vám umožní si útratu od 3 000 do 60 000 korun rozložit zdarma do tří splátek. Díky tomu můžete koupit kvalitní zboží, které často i déle vydrží.

Nakupujte zodpovědně!

Odložená platba je dobrý sluha, ale zlý pán. Základním pravidlem je vždy si nákup rozmyslet. Někteří poskytovatelé odložených plateb vám s tím pomůžou.

„Pro každého našeho klienta prostřednictvím skóringu určíme přesný finanční limit, aby se nedostal do problémů se splácením. Chceme, aby našim klientům služba pomáhala lépe zvládat jejich náklady, ne naopak,“ vysvětluje Tomáš Krásný. „Zodpovědní ale musí samozřejmě být oni. Snažíme se je na to na každém kroku upozorňovat – třeba teď před Vánoci, kdy je pokušení největší, jsme spustili osvětovou kampaň ‚Nakupujte s rozumem‘ o zodpovědném využívání našich služeb.“

Co můžete udělat vy, pokud si chcete odloženou platbu užít bez rizika? Před nákupem si vždy odpovězte na tyto čtyři otázky. Pokud někde odpovíte NE, bude lepší zboží raději nekoupit.

  • Koupil bych si toto zboží, kdybych neměl k dispozici limit odložené platby?
  • Mám našetřenou dostatečnou rezervu, aby si toto zboží mohl dovolit?
  • Zvládnu nenadálý výdaj, pokud si koupím toto zboží?
  • Je toto zboží dobrá koupě za rozumnou cenu?

Lidé se často obávají rizik při nakupování online. Přitom jim se řadou z nich pomůže právě odložená platba. Ochrání je při nakupování na neznámých a zahraničních e-shopech, slouží jako štít proti podvodníkům. Předchází problémům při vrácení nebo reklamaci a může zdarma prodloužit záruku na zboží. Také pomůže s nákladnými měsíci. Největším rizikem je tak právě zodpovědnost zákazníků při nakupování.

You may also like...