Jak pomoci domácím zvířatům bez domova na Světový den zvířat i po něm

V kalendáři najdeme několik dnů, které se vážou k oslavě našich čtyřnohých přátel. Jedním z nejdůležitějších je datum 4. října, na které připadá Mezinárodní den zvířat. Tento svátek má tradici již od začátku 20. století a je spojen s patronem zvířat a přírody, svatým Františkem z Assisi. Proč tento den slavit? Domácí mazlíčci mají velmi pozitivní vliv na naše duševní i fyzické zdraví. My bychom se měli snažit jim to pravidelně vracet, a to i těm, kteří neměli takové štěstí a svůj domov zatím nenašli. Mars při této příležitosti přináší 6 způsobů, jak může každý z náš přispět ke zlepšení situace opuštěných zvířat. 

Téměř každý druhý Čech vlastní domácího mazlíčka, což naši zemi řadí na první místo evropského žebříčků. Tento počet se během pandemie ještě výrazně zvýšil. I dnes však existují statisíce osiřelých domácích mazlíčků, kterým bylo odepřeno pohodlí a klid domova. Společnost Mars, která distribuuje oblíbené značky krmiv pro domácí zvířata, jako jsou Pedigree a Whiskas, se dlouhodobě věnuje podpoře opuštěných zvířat bez domova. Zaměřuje se především na pomoc útulkům pro zvířata a podporu adopcí – vše v souladu se svým cílem vytvořit lepší svět pro domácí zvířata. U příležitosti Světového dne zvířat by se ráda společnost Mars podělila o různé způsoby, jak se každý do této podpory může zapojit.

O všechna zvířata by mělo být postaráno. Bez ohledu na rasu, pohlaví, věk či barvu si všichni psi a všechny kočky zaslouží domov plný lásky. Když si pořizujte čtyřnohého kamaráda, je dobré se v první řadě zaměřit na adopci. Adopcí nebo záchranou zvířete z útulku nejen významně zvýšíte kvalitu jeho života, ale také pomůžete útulku tím, že vytvoříte místo pro další kočku nebo psa, který na svého majitele stále čeká,” říká Jan Sikora, generální ředitel společnosti Mars Česká republika.

Pomozte zvířatům bez domova – seznamte se s efektivními šesti způsoby 

Zaměřte se na to, proč je stále tolik domácích mazlíčků bez domova

V souvislosti se Světovým dnem zvířat jsou často zdůrazňovány a řešeny problémy spojené s vlastnictvím domácích mazlíčků. Jejich život většinou ovlivňují osobní změny u majitelů jako například finanční tíseň, problémy s bydlením či nemoc. Iniciativy, které pomáhají tyto příčiny řešit jsou například, pet-friendly bydlení a podpora majitelů zvířat, kteří čelí finančním problémům. Právě na ně se mohou majitelé domácích mazlíčků v nouzi obrátit.

Adoptujte, nekupujte

Jedním z největších problémů, které s tím souvisí, jsou přeplněné útulky a statisíce opuštěných zvířat. Mnoho lidí si pořizuje čistokrevné zvíře od chovatele a počet adopcí z těchto zařízení bohužel stále klesá. Pokud chcete rozšířit svou rodinu o domácího mazlíčka, zkuste zvážit adopci z útulku. Nejenže dáte zvířeti druhou šanci, ale můžete najít domácího mazlíčka, který se bude skvěle hodit do vaší rodiny. Vyberete si konkrétní věk, povahu a úroveň aktivity. Navíc se díky adopci v útulku uvolní místo pro jiné zvíře, které dostane potřebnou péči a šanci na nový domov

Zajistěte, aby se vám mazlíček neztratil

Označení mikročipem a identifikační známkou je nezbytné. Většinou se jedná o zásadní věci, které pomohou zvíře přivést zpět domů. Mikročipy jsou malá zařízení implantovaná pod kůži zvířete, která zajišťují spolehlivou identifikaci – to se hodí zejména v případě, že se ztratí obojek nebo známka.

Pomozte ztraceným domácím mazlíčkům

Pokud objevíte ztraceného domácího mazlíčka, pokuste se najít jeho původní domov. Ponechat zvíře v útulku by mělo být až poslední možností. Ptejte se ve svém okolí a obraťte se na místní útulek, kde vám poradí. V ideálním případě nechejte zvíře dočasně u sebe, až budete zmíněné kroky podnikat. Zvířeti pomůžete opět nalézt jeho domov, a především ulevíte přeplněným útulkům.

Přispějte a pomozte zvířatům bez domova

Po celé zemi se snaží různé organizace opuštěným zvířatům pomáhat, ale bohužel každý rok přijdou tisíce domácích mazlíčků o svůj domov. A ti potřebují Vaši pomoc. Přispějte místnímu útulku a podpořte jejich obětavou práci.

Dobrovolnictví v útulcích

Útulky a záchranné stanice potřebují pomoc dobrovolníků, aby mohly stále ve stejné míře podporovat zvířata bez domova. I Vy jako dobrovolník můžete pomoci zvířatům například s pohybem, socializací anebo šířením informací, které pomohou podpořit adopční proces. Z dobrovolnictví můžete dokonce vytvořit i rodinný projekt a zapojit více členů Vaší domácnosti. Spolupracovníci firmy Mars se jistě zapojí společně, protože u příležitosti Světového dne zvířat budou opět organizovat dobrovolnické aktivity v útulcích po celé střední Evropě.

Podpora útulků je naším společným úsilím, které vyžaduje empatii a obětavost jednotlivců, komunit, organizací a firem, které mohou něco změnit. Adopcí, dobrovolnictvím, dárcovstvím a prosazováním změn můžete přispět k lepším životním podmínkám zvířat bez domova. Pamatujte, že každý malý čin se počítá a může významně změnit životy těchto úžasných zvířat.

You may also like...