Organizátoři Festivalu svobody a Korza Národní představují program letošních oslav 17. listopadu

Co čeká Prahu, Brno a další menší i větší města 17. listopadu? Organizátoři z řad občanů, studentů a spolků spojených pod Festivalem svobody a Korzo Národní představují program blížícího se výročí a také petici, pomocí které chtějí apelovat na politiky, aby v nadcházejících letech řešili tři významné hrozby pro těžce vybudovaný mír, svobodu a demokracii v České republice.

3 kroky za 3 roky. Tak se nazývá výzva, která bude letošní 33. výročí sametové revoluce provázet na akcích Festivalu svobody a Korza Národní. Organizátoři z řad občanských iniciativ a společnosti upozorňují na 3 aktuálně nejvýraznější hrozby pro mír, svobodu, demokracii a prosperitu v České republice. Apelují na urychlené a rozhodné kroky v otázkách podpory Ukrajině a jejím obyvatelům, prohlubující se klimatické krize a nakonec v otázce školství, které dlouho čeká na důkladnou reformu hodné 21. století.

„Výzva 3 kroky za 3 roky reaguje na potřeby občanské společnosti a dění posledních let. Věříme, že s jejím zněním bude souhlasit většina tuzemské společnosti a že v nadcházejících dnech a týdnech nasbíráme minimálně 10 000 podpisů z řad občanů, čímž zajistíme, aby se výzvou zabývala Poslanecká sněmovna,” říká Marek Cieslar, mluvčí Festivalu svobody.

Celé znění výzvy, která je současně peticí, lze najít na webu Festivalu svobody, odkud je možné si ji také stáhnout, vytisknout, a kde se také nacházejí instrukce, jak podepsanou petici doručit organizátorům. „Petici bude možné podepisovat osobně 17. listopadu v Praze na většině akcí, které bude Festival svobody a Korzo Národní zaštiťovat, tedy na několika místech v Praze, Brně, ale i krajských městech a menších i větších městech,” vysvětluje Cieslar.

Program Festivalu svobody v Praze

Pieta na Albertově

Program na Albertově začne v 10 hodin a volně naváže na program u Hlávkovy koleje, který započne již od 9.00. Na Albertově akci zahájí studentské spolky, následně vystoupí sbory A Patella a Clavicula. Ve 12 je na programu start pietního aktu. Sbor Karlovy univerzity zazpívá Gaudeamus igitur, zazní také česká státní hymna a evropská hymna. Následovat budou proslovy rektorů vysokých škol, členů Rady vysokých škol a promluví také zástupci studentů. Následně se budou klást věnce u přilehlé pamětní desky na Albertově. Ve 13 hodin začne vystoupení autorů knihy a podcastu Přepište dějiny, kteří budou vést rozpravu o období mezi sametovou revolucí a rozdělením státu. Ve 14 hodin je na programu debata o (ne)demokracii v postsovětském prostoru, které se zúčastní politický geograf Michael Romancov a novinářka Deníku N Petra Procházková.

Koncert pro budoucnost

Václavské náměstí bude 17. listopadu od 16:30 hodin opět dějištěm Koncertu pro budoucnost. Pětihodinový program nabídne desítky hudebních vystoupení a proslovy inspirativních řečníků, kteří se společně s diváky zamyslí nad cenou míru.

Mezi potvrzenými účinkujícími jsou ruské aktivistky Pussy Riot, Lenka Dusilová Band, zpěváci Ben Cristovao, Michal Horák, Ondřej Ruml, kapely Chinaski, Čhave Romane, P/\ST a hudební projekty Hrubá hudba či FVLCRVM ft. Annet X. Českou hymnu zazpívá sbor Veselé chvíle z DAMU, zazní i skladba, jež vznikla v rámci projektu #nevzdamse na podporu Ukrajině.

Své myšlenky budou s návštěvníky sdílet hongkongský aktivista Samuel Chu, farářka Marie Viktorie Kopecká, novináři Filip Titlbach a Václav Moravec, Karolína Křížová z organizace Konsent bořící mýty o sexu a sexuálním násilí, ekonom Tomáš Sedláček či chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a další řečníci.

Přečten bude dopis s poselstvím Jeho Svatosti Dalajlámy. V rámci koncertu bude možné podpořit DMS sbírku Člověka v tísni Druhá šance – Milostivé léto 2, určené k financování pomoci lidem v dluhové pasti. Akcí diváky provedou Jindřich Šídlo a Linda Bartošová, kteří byli moderátory i loňského koncertu, jehož se zúčastnilo přes 70 000 návštěvníků. Živý přenos přímo z Václavského náměstí poběží na sociálních sítích Koncertu pro budoucnost, některých médií a spřátelených organizací. 

Ceny Paměti národa

17. listopadu se v Národním divadle opět předávají Ceny Paměti národa. Živý přenos slavnostního večera vysílá od 20 hodin ČT2. Cenu od neziskové organizace Post Bellum letos dostane pět osobností, kterým totalitní režimy převrátily život naruby a které v těžkých životních zkouškách obstály. Naslouchání jejich životním příběhům může být zdrojem inspirace a měnit to, jakými jsme dnes. Ocenění si letos převezmou Pavel Eli Vago a Anna Šestáková, které připravili nacisté o domov a nejbližší. Cenu dostanou i Marie Susedková a Marie Henzlové, které statečně čelily komunistickému pronásledování. Letos speciálně poputuje jedno ocenění i na Ukrajinu. 

Vedle předávání Cen Paměti národa se nezisková organizace Post Bellum podílí na několika instalacích v rámci programu Korzo Národní. Vzpomínky pamětníků sametové revoluce představí výstava Střípky revoluce, zatímco přímo na dění během demonstrací se zaměřuje instalace Anton VB. V kostele sv. Voršily zazní vzpomínky z archivu Paměti národa na největší petiční akci před rokem 1989 tzv. Moravskou výzvu, kterou podepsalo přes půl milionu lidí. 

Sametové posvícení

Tradičně projde centrem Prahy také satirický průvod masek Sametové posvícení. Jeho letošní motto, které zní Výlet ještě neskončil!, odkazuje k situaci ukrajinských uprchlíků, kteří jsou již devátý měsíc nuceni utíkat před válečným konfliktem ve své zemi. I proto budou masky a laterny oproti předchozím ročníkům, které na palčivé problémy naší demokracie poukazovaly prostřednictvím humoru a satiry, pojaty tento rok spíše výtvarně poeticky. Na koncepci hlavního výjevu se podílel kolektiv českých a ukrajinských výtvarníků. Do jeho příprav se zapojila dvě pražská gymnázia, základní škola, ale i kroužek při DDM a další zájemci, kteří se zapojují do dílen pro veřejnost v komunitním centru Svitlo ve Skautském institutu nebo v Galerii hlavního města Prahy. Průvod vyjde v 15.00 z Kampy přes Karlův most, Národní třídu (17.45) až do Kampusu Hybernská, kde bude po 19.00 následovat afterparty.

Program Korza Národní

Spolek Díky, že můžem pořádající Korzo Národní zve na oslavy revoluce rozmanitým programem na Národní třídě. Návštěvníkům se nabídne svátečně laděná ulice hrající národními barvami, živým uměním a pestrým kulturním programem. Lidé se mohou těšit na téměř 90 programových bodů. Organizátoři chystají pouliční živé umění, autorské instalace, divadelní představení nebo koncerty. „Sedmnáctý listopad je už tři dekády symbolem, který připomíná mnoha lidem významnou společenskou a politickou změnu. Devátý ročník Korza Národní jsme tedy připravili tak, aby zůstal především občanský. Ve vyváženém programu oslav, který se letos rozprostírá od Národního divadla po Jungmannovo náměstí, návštěvníci najdou celou řadu aktivit zaměřených na historii, kulturu, umění i vzdělávání. Chceme-li žít ve svobodě, radosti a poctivosti, musíme je okolo sebe pěstovat – doma, mezi přáteli, ve svém městě i ve veřejném životě. Pojďme na 17. listopad ukázat, že pro nás svoboda není jen prázdným slovem,“ uvedl Jan Hlaváček, ředitel Korza Národní.

Ve 13:00 bude Národní třída patřit tónům státní hymny. Z balkonu Paláce Metro již tradičně v symbolických 17:11 zazní ikonická Modlitba pro Martu v podání Bereniky Kohoutové. Zpěvu bude v letošním roce předcházet procesí sboru Veselé chvíle z DAMU, odkazující na studentský průvod ve zlomovém roce 1989. Cestou studenti zazpívají revoluční skladby nebo také ukrajinské lidové písně jako vyjádření solidarity vojensky okupovanému státu. Kromě připomínky sametové revoluce se akce zaměří na aktuální témata a společenské výzvy. Nebudou chybět debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské válečné agresi na Ukrajině. Stejně jako v minulých letech se pozornost upře k pietnímu místu u Kaňkova paláce, lidé budou moct prostřednictvím pořadatelů položit svíčku také na dálku.

Program Festivalu svobody najdete na: festivalsvobody.cz/program.

You may also like...