Organizátoři Sbírky potravin: Děkujeme dárcům za letošní rekordní výsledky a zveme všechny na koncert

Podzimní kolo celorepublikové Sbírky potravin je definitivně u konce. V úterý 1. prosince skončila možnost darování v on-line obchodech iTesco a Rohlik.cz. Celkem se tak včetně sobotní akce 21. listopadu podařilo vybrat rekordních 520 tun potravin a 130 tun drogistického zboží.

„Letošní Sbírka potravin nás všechny překvapila. Počítali jsme s tím, že dojde k výraznému propadu celkového objemu darovaných potravin. Výsledky nás mile, nebojím se říct, šokovaly. Děkuji proto speciálně občanům-dárcům a také všem zapojeným obchodním řetězcům, logistickým firmám a dalším partnerům, kteří nám v této nesmírně těžké době neuvěřitelně pomohli. Definitivní tečku udělá benefiční koncert Potřebujeme se – Staň se i ty Mikulášem, který jsme připravili ve spolupráci s Janem Tunou a pořadem A dost! Uskuteční se v sobotu 5. prosince od 14 hodin z pódia Rock Café a my jej budeme streamovat. Právě tímto koncertem za účasti namátkou Dagmar Peckové, Ondřeje Gregora Brzobohatého nebo Ivy Pazderkové bychom chtěli poděkovat všem, kteří pomohli a stále pomáhají našim méně šťastným spoluobčanům,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank. Největší množství zboží darovali lidé v hlavním městě Praze, ve Středočeském a v Jihomoravském kraji, což je ostatně stejné pořadí jako v loňském roce.

  • V komplikovaných podmínkách vrcholící koronavirové epidemie se podařilo vysbírat historicky rekordních 520 tun potravin a 130 tun drogerie
  • Počet osob v tíživé životní situaci narostl až o 40 %
  • Poděkování patří dárcům, zaměstnancům a managementu obchodních řetězců i dalším partnerům z komerčního i neziskového sektoru

Pomoc je zaměřena zejména na seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi bez domova a v nouzi a pokrývá celou Českou republiku. Darované zboží se z prodejen nebo on-line obchodů dostane do regionálních skladů potravinových bank a následně z nich za pomoci lokálních neziskových organizací přímo k cílovým osobám. Ty mohou pomoc obdržet už do 48 hodin od darování. Největší upotřebení naleznou konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie.

„Co říct jiného než velké DĚKUJI všem zaměstnancům obchodních řetězců, kteří dokázali vedle svých povinností v extrémně náročných podmínkách věnovat svůj čas i k zajištění tak náročné akce, jakou Sbírka potravin je. To, že jsme dosáhli rekordního výsledku, je důkazem potvrzení toho, že jsme lidé, kterým záleží na pomoci spoluobčanům v tíživé životní situaci. Navíc když se dívám na regionální čísla, jde o celorepublikový fenomén bez výjimky,sdělil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

K myšlence pomoci lidem v nouzi se přihlásily obchodní řetězce Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO Cash & Carry, Penny Market, Tesco Stores a obě významné sítě drogerií dm drogerie markt a ROSSMANN. Do Sbírky potravin se znovu zapojily i on-line obchody Rohlik.cz a iTesco. Vedle účasti v pravidelných sbírkách potravin věnují řetězce potravinovým bankám zboží průběžně po celý rok, dobrovolně poskytují své logistické kapacity a pomáhají při organizaci i řízení těchto projektů. Poděkování za významnou pomoc patří i hlavní hygieničce České republiky MUDr. Jarmile Rážové, PhD., při nastavování hygienických pravidel sbírky.

Přestože podle Českého statistického úřadu patří Česká republika v Evropské unii ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením, i tak se 1,5 milionu občanů nachází na nebo pod hranicí chudoby. Skrytý hlad znamená ohrožení nedostatkem výživově cenných prvků a vitamínů. Je nebezpečný zejména pro ty, kteří nemají dostatek jídla bohatého na zeleninu a maso.

Sbírka potravin se od loňského roku koná dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Letošní jarní kolo muselo být nicméně kvůli koronavirovému stavu zrušeno. Je organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru. Záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

Foto: Kaufland a Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...