Oslavte příchod svatého Martina skvělým mladým vínem

Svatomartinské hody, doplněné o skvělá vína s tímto svatým ve znaku, k předzvěsti zimy neodmyslitelně patří. Mladá Svatomartinská vína jsou ochutnávkou první úrody z nového ročníku a mívají svěží a ovocitou chuť a vůni. I přes krátký čas zrání často nabízí příjemný smyslový zážitek. 

Kde se vzala tradice Svatomartinského vína?

Vítání nového vína nepřipadá na 11. listopadu náhodou. Začátkem listopadu totiž končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba a některá vína bývala už tou dobou ve sklepě „vyčištěna“, a proto bylo zvykem ochutnávat novou úrodu. Nastávalo období klidu, sklizeň již byla uložena pod střechou a blížil se adventní čas, spojený s předvánočním půstem. Ještě předtím se však na svatého Martina uspořádaly bujaré oslavy, na kterých se pilo a hodovalo. Věděli jste, že označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II.? 

Inspirujte se našimi tipy na vína, která byste si v magický den se samými jedničkami neměli nechat ujít. Ať už se rozhodnete pro tradiční husu nebo jiný pokrm, mladá vína jej doprovodí svěžími tóny a osobitým charakterem.

Habánské sklepy Svatomartinské Muškát Moravský 2021

Svatomartinské víno světlejšího odstínu, citronově žluté barvy. Okouzlí vás svou svěží vůní s nádechem citrónové trávy a limetky. Chuť vína je středně plná s příjemnou pikantností a kořenitostí, má středně dlouhou ovocnou dochuť. Doporučujeme jej podávat k polévkám nebo jemným paštikám. 

Habánské sklepy Svatomartinské Zweigeltrebe rosé 2021

Svou barvou připomíná lesní jahody. Mladé víno má příjemnou vůni, ve které se odrážejí maliny, ostružiny a drobné lesní ovoce. Chuť má ovocný charakter s velmi dobře vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin. Hodí se k ovocným salátům nebo smetanovým dezertům. 

Habánské sklepy Svatomartinské Modrý Portugal 2021

V barvě tohoto Svatomartinského odrůdy Modrý Portugal najdeme granátový odstín s fialovými odlesky. Středně intenzivní aroma připomíná peckové ovoce jako jsou švestky nebo višně. Chuť je krásně harmonická s příjemnou hebkou tříslovinou.  

Víno Mikulov Svatomartinské Zweigeltrebe Claret 2021

Claret je označení bílého vína vyrobeného z modrých hroznů. Tento přístup přináší bílým vínům nový rozměr v aromatičnosti a rozvíjí jejich rafinovanost a komplexnost. Svatomartinský Zweigeltrebe Claret značky Víno Mikulov má světlejší zlatavou barvu s jemně jiskrným okrajem a nižší viskozitou. Lehké ovocné aroma, chuť je svěží a výraznější, působí osvěžujícím dojmem se středně dlouhou dochutí. 

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké rosé 2021

Barevný odstín tohoto vína připomíná zralé maliny. V jeho středně intenzivní vůni s ovocnými tóny převládá aroma lesních jahod, chuť má svěží kyselinu s lahodnou ovocnou dochutí. Doporučujeme podávat k jednodušším pokrmům z ryb nebo drůbeže. 

Víno Mikulov Svatomartinské Müller Thurgau 2021

Vynikající Svatomartinské víno zlatavé barvy se žlutým odstínem. Jeho středně intenzivní vůně připomíná čerstvé zahradní ovoce, převládají výrazné broskvové tóny. Chuť je krásně svěží, vyvážená, s jemnou ovocnou kyselinkou a středně dlouhou dochutí.

Vína je možné objednat na www.osobnivinoteka.cz.

You may also like...