Památník ticha rok od vpádu Rusů na Ukrajinu otevírá diskusi o boji proti dezinformacím

Pro letošní názorové fórum Památníku ticha bylo vybráno datum 23. února předcházející dvěma výročím – vpádu Rusů na Ukrajinu 24. února loňského roku a komunistického puče v Československu 25. února 1948. Tato výročí spolu varujícím způsobem souvisí. Diskusní setkání nazvané Temný únor proběhne ve čtvrtek 23. února v 15 hodin v Rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze. Názory na téma stereotypy jako funkční klišé pro dezinformační válku vyjádří politik a spisovatel Petr Pithart, kněz a vysokoškolský profesor Tomáš Halík, filozofka Alice Koubová, politický geograf Michael Romancov, novináři Petr Fischer, Ivana Svobodová a Jan Urban či bývalý slovenský ministr kultury a politik Ladislav Snopko. V publiku zasednou odborníci, akce je přístupná i veřejnosti a bude zároveň streamována na iVysílání České televize.

K vyjádření na téma paralely mezi oběma historickými událostmi byla oslovena prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel a předseda Senátu Miloš Vystrčil. Svými názory do diskuse přispějí i Petra Procházková známá zpravodajstvím z válečných konfliktů, Lída Rakušanová, která odešla do exilu a působila jako redaktorka v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově, a Jiří Přibáň, vedoucí právně-sociologického centra na Univerzitě v Cardiffu. Jejich názory budou tlumočeny v průběhu diskuse, kterou budou moderovat novinářka Renata Kalenská a redaktor Jan Bumba.

Cílem fóra je nabídnout mozaiku názorů k historickým šablonám, které se vracejí do naší současnosti jako spouštěče pro dezinformace politických manipulací přicházejících do našeho veřejného dialogu zvenčí i zevnitř. Tyto významy jsou nadčasové a korespondují i s příběhy a ideologickým zázemím válečných příběhů šoa. Památník ticha upozorňuje, že se dnešní společnost opět stává svědkem i terčem teorií, že některý národ je či není svébytný nebo že suverénní stát má či nemá nárok na vlastní hranice.

„I nedávná negativní prezidentská kampaň pracovala s válkou jako s pojmem vhodným pro účelové manipulace, výhrůžky a osočování. Současné ideologie se opírají o nové pojmy, ale pracují se stejnými vrstvami podvědomí, na které cílily totality minulého století. Stereotypy jsou spouštěcím mechanismem hromadných manipulací, na něž často navazují dezinformace. Proto jsme fenomén stereotypizace použili jako námět do diskuse,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.


Setkáním Temný únor Památník ticha navazuje na
svůj úspěšný loňský diskusní formát

Stručně o Wannsee zaměřený na nejzrůdnější vládní zločin 20. století – konferenci, po níž propukla největší genocida v historii lidstva. Památník ticha vyhledává pro své pravidelné veřejné diskuse alarmující témata a nové formy. Vloni otevřel téma nacistické rasové politiky, které vyvrcholilo výstavou Nový světový pořádek. Z příspěvků osobností akce Stručně o Wannsee byl vydán sborník.

Temný únor organizuje Památník ticha ve spolupráci s Českou televizí, Ministerstvem kultury, Magistrátem hlavního města Prahy, Městskou částí Praha 7 a Centrem současného umění DOX. Akce se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba. Zájemci o účast diskusním fóru z řad veřejnosti se mohou registrovat na rezervace@pamatnikticha.cz.

You may also like...