Podnikání v roce 2022: Proč a jak začít?

Přibylo v roce 2022 více podnikatelů než v předchozích letech, nebo naopak jejich počet poklesl? V jakém oboru čeští podnikatelé podnikají nejčastěji? A jaké jsou hlavní důvody, proč se lidé rozhodnou podnikat? Pojďte se s námi podívat na důležité informace a údaje spojené s podnikáním v roce 2022.

Podnikání v roce 2022 v číslech

I navzdory pandemii koronaviru, která byla ve světě podnikání v posledních letech tématem číslo jedna, statistiky ukazují, že v letošním roce v ČR podniká nejvíce lidí v historii. V polovině roku 2022 se jednalo podle statistik České správy sociálního zabezpečení o 1,1 milionů živnostníků. Oproti roku 2021 se počet OSVČ zvýšil o 30 tisíc, což je nejvíce za posledních 13 let. Největší nárůst zaznamenaly OSVČ hlavní, rekordní jsou ale také počty OSVČ vedlejších, kterých je aktuálně v České republice 453 tisíc.

Přibývá i plátců DPH

Jedním z posledních trendů je skutečnost, že plátci DPH přibývají nejrychleji za posledních 5 let. Podle studie poradenské společnosti Dun & Bradstreet činil počet plátců DPH v roce 2011 475 126, zatímco v roce 2022 se jedná o 539 218.

Nejvíce plátců DPH je mezi společnostmi s ručením omezeným, konkrétně se jedná o 246 936 a dále fyzickými osobami, které podnikají na živnostenský list (220 191). Co se týče oblasti podnikání, nejvyšší přírůstek plátců DPH zaznamenala oblast informačních technologií. Nejvíce plátců DPH je nyní zaregistrovaných z oblasti zprostředkování velkoobchodu, stravování, výstavby budov a silniční a nákladní dopravy.

V jakých oblastech začali lidé v roce 2022 podnikat?

V prvním kvartálu roku 2022 zahájilo nejvíce fyzických osob (více než 15 %) podnikání ve volné živnosti Výroba, obchod a služby následované velkoobchodem a maloobchodem. Nejvíce nových podnikatelů začalo působit v Praze (18 %) a dále ve Středočeském (12 %) a Jihomoravském kraji (11 %).

V průběhu loňského roku začalo dle analýzy společnosti CRIF podnikat nejvíce lidí v dopravě a skladování a v administrativě. Ve většině odvětví se počet podnikatelů zvýšil, k poklesu došlo jen ve třech odvětvích. Jednalo se o ubytování a stravování, vzdělávání a zdravotní a sociální péči.

Změny pro podnikatele od roku 2022

V roce 2022 došlo v souvislosti s podnikáním v ČR k několika změnám. Jednou ze změn bylo například navýšení záloh na sociálním a zdravotním pojištění, přičemž minimální vyměřovací základ OSVČ hlavních pro rok 2022 činí 9 728 Kč.

Došlo také ke zvýšení slevy na poplatníka z 27 840 Kč na 30 840 Kč, nové výši paušální daně pro živnostníky (5 994 Kč) a také k navýšení minimální mzdy na 16 200 Kč.

Proč začít podnikat?

Z výše uvedeného nárůstu počtu OSVČ vyplývá, že Čechy podnikání láká. Mezi nejčastější důvody, proč lidé dávají přednost podnikání namísto zaměstnání, patří časová flexibilita, potenciální možnost vyšších výdělků, možnost seberealizace v oboru, ve kterém vynikáte nebo který vás zajímá, a také samostatnost a nezávislost

Podnikání vám dá svobodu.

Jaké formy podnikání existují?

K nejrozšířenějším formám podnikání v České republice patří OSVČ a společnost s ručením omezeným, dále se jedná o akciové společnosti, družstva a další sdružení. Před začátkem podnikání je tedy dobré si ujasnit, jaká forma pro vás bude nejvýhodnější.

OSVČ

Výhodou OSVČ oproti s.r.o. je jednoduché založení živnosti spojené pouze s poplatkem ve výši 1 000 Kč a také menší administrativní náročnost a nižší daň z příjmu (15 %). Zásadní nevýhodou je ale skutečnost, že OSVČ ručí za dluhy celým svým majetkem.

S.r.o.

Nespornou výhodou s.r.o. v porovnání s OSVČ je právě to, že za dluhy neručí osobním majetkem a také skutečnost, že podnikání formou s.r.o. může působit profesionálněji a důvěryhodněji. Na druhou stranu nevýhodou je vyšší cena založení, 19% daň ze zisku a povinnost vést účetnictví.

Plátci DPH

Povinnost odvádět DPH mají všechny podnikatelské subjekty, které za posledních dvanáct měsíců dosáhly obratu jeden milion korun a výše (očekává se zvýšení limitu na dva miliony Kč). K platbě DPH se však mohou podnikatelé přihlásit také dobrovolně nezávisle na výši obratu.

Jak začít podnikat?

Máte skvělý podnikatelský nápad? Pak v první řadě doporučujeme vypracovat podnikatelský plán, který odhalí klady a negativa vašeho nápadu a nastíní vám, zda má váš podnikatelský záměr potenciál být úspěšný.

Po vypracování podnikatelského plánu se můžete pustit do založení živnosti. Více o tom, jak začít podnikat a jaké důležité kroky na vás v začátcích podnikání čekají, se dozvíte díky praktickému Desateru podnikání.

Základem úspěchu je průzkum trhu a kvalitní business plán.

V čem začít podnikat v roce 2022

Jaké příležitosti rok 2022 podnikatelům nabízí a jaké jsou nejlukrativnější oblasti, ve kterých můžete podnikat? Bohužel není úplně snadné odhadnout, po jakých službách a produktech bude v budoucnu největší poptávka. Nicméně se v současnosti velmi daří firmám, které nabízí takzvané digitální produkty, ať už se jedná o softwary, e-booky či videokurzy. Daří se i podnikatelům podnikajícím v oblasti IT, logistiky, dovážky potravin a také podnikatelům nabízejícím online služby.

Pokud chcete začít podnikat na internetu a uvažujete o založení e-shopu, pak vás možná také zajímá, jaké zboží v roce 2022 lidé na internetu kupovali nejčastěji. Největší zájem byl o filmy, knihy a hry, jídlo a nápoje, sportovní pomůcky a zboží z kategorie Dům, zahrada a nábytek.

Na co si dát při podnikání pozor?

Podnikání není spojené jen s výhodami, ale přináší také svá úskalí. Jednou z nejčastějších chyb začínajících podnikatelů je, že si neudělají průzkum trhu a nakonec zjistí, že o jejich produkty nebo služby není zájem.

Další chybou je absence finančního plánu, díky kterému je možné předejít tomu, že budete během svého podnikání ve ztrátě. Pohlídat byste si měli také to, zda splňujete veškeré povinnosti, které z podnikání vyplývají. Jedná se například o platbu měsíčních záloh nebo podání daňového přiznání. Někteří podnikatelé neuspějí i proto, že podcenili marketing. Ve většině případů se však bez reklamy neobejdete, zvláště v začátcích. Myslete i na to, že nemusíte být na všechno sami a je dobré některé úkoly delegovat, abyste předešli případnému syndromu vyhoření.

Údaje o rekordních počtech podnikatelů jsou důkazem toho, že řada lidí využila rok 2022 pro rozjezd svého podnikání. I pro vás může být rok 2022 rokem, kdy zareagujete na poptávku na trhu a přidáte se do řad úspěšných podnikatelů.

You may also like...