Poslední sezona Voskovce a Wericha v Divadle Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí právě zahájilo svou 65. sezonu na své pražské scéně. Během nadcházejících deseti měsíců uvede pět premiér, ale nebude chybět ani dojemné loučení – letošní sezona bude poslední pro inscenaci Korespondence V+W. 

Legendární inscenace Korespondence V+W byla jednou z těch, které současné vedení Divadla Na zábradlí Petr a Dora Štědroňovi po nástupu do funkce v roce 2013 přivezlo s sebou do Prahy ze svého dosavadního působiště v brněnské Redutě. Jevištní adaptace rozsáhlých dopisů, jež si komici vyměňovali od Voskovcovy emigrace až do smrti, slavila za bezmála deset let a necelých dvě stě repríz úspěch nejen na domácí scéně, ale i po celé republice a na řadě zahraničních festivalů, ať už v Polsku, Maďarsku, Belgii či v USA. O tom, že se nesmazatelně vryla do dějin současného českého divadla svědčí i neutuchající divácký zájem i hurónský potlesk po každém uvedení. „Je naprosto skvělé a pro nás fascinující, že i navzdory tomu, že se jedná o smutnou inscenaci zachycující život stárnoucích komiků a období jejich nastupujících nemocí a dalších životních strastí, dočkala se takového zájmu a diváckého ohlasu,“ říká dramaturgyně inscenace a umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Štědroňová. 

Korespondence V+W zachycuje postavy Jiřího Voskovce a Jana Wericha v letech 1948-1980. Staří přátelé a nerozluční umělečtí partneři čelí nejen odloučení z důvodu Voskovcovy emigrace, ale i s věkem se zhoršujícímu zdraví či rodinným tragédiím. V titulních rolích po celá léta excelují Jiří Vyorálek a Václav Vašák, jež doplňuje Anežka Kubátová v roli Werichovy ženy Zdeničky. Trojice do konce sezony odehraje posledních několik repríz a svou hvězdnou jízdu zakončí jubilejní 200. reprízou v červnu 2023. S Divadlem Na zábradlí i jeho fanoušky se tak rozloučí legenda, na niž se bude ještě dlouho vzpomínat.


Korespondence V+W

Korespondence Voskovce a Wericha je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době. Vzájemné listy legendárních tvůrců Osvobozeného divadla, jejichž cesty se po únoru 1948 rozešly, jsou strhujícím svědectvím nejen jejich originality a umělecké zralosti, ale současně odhalují i osudy těchto významných osobností v bipolárním světě, plném železných opon a studených válek. Tyto dopisy, které například u Jiřího Voskovce představují vrchol jeho poválečné literární tvorby, jsou neocenitelným dokladem duchovního světa V+W. „Forma zkratky, krátká spojení, divadelní narážky, privátní kódy, k tomu brilantní stylizace a neuvěřitelná oslovení i podpisy“ – tak velice výstižně charakterizuje tuto korespondenci kritika.

Režie a výběr hudby: Jan Mikulášek
Dramaturgie: Dora Štědroňová
Scéna: Svatopluk Sládeček
Kostýmy: Marek Cpin
Hrají: Václav Vašák, Jiří Vyorálek, Anežka Kubátová

You may also like...