Poketo poradí, jak usnadnit prvňáčkům začátek školního roku

Nejdřív povinnosti, pak zábava? A co to spojit! České nakladatelství Poketo přináší řadu pomůcek a tipů, se kterými si děti ani nevšimnou, že se ze hry stalo učení. Objevujte společně v poštovní schránce karty s písmenky české abecedy, procvičte si ji při deskové hře Písmenožrout, dokreslete obrázky v hravých omalovánkách nebo si prostě vezměte abecedu s sebou na cesty.

První třída je největší krok, který zatím udělalo vaše dítě k samostatnosti. S povinnou školní docházkou se ale pojí i řada změn a to, jak prožije maličký vědátor první třídu do jisté míry určí, jaký vztah si ke škole udělá. Nakladatelství Poketo sepsalo rady, jak malým studentům školní rok co nejvíce zjednodušit a udělat ze školy místo, kam se budou těšit.

Každý má jiné tempo

První věcí, na které se vyplatí zapracovat, je přehledný denní režim. „Délku ranní rutiny dítěte, ani trvání cesty do školy rozhodně nechcete zjišťovat v první školní den,“ upozorňuje zakladatelka Poketa Martina Hamouzová a pokračuje: „Proto si školní den vyzkoušejte nanečisto. Pravidelné vstávání ovlivňuje i čas večerky. Prvňáčci spí 9–11 hodin, do postele by měli mezi osmou a devátou večerní.” Správná délka spánku je důležitá z mnoha důvodů. Věděli jste, že k denní únavě a poklesu výkonnosti může vést nejen nevyspání, ale i přespávání?

Najděte také ideální čas na dělání úkolů a přípravu do školy. Dítě by si mělo po návratu domů odpočinout, ale nemělo by se připravovat ani těsně před spánkem. V první třídě bohatě stačí, když si na školní povinnosti vyhradíte 30 minut.

Tip: Zpříjemněte si cestu autem nebo hromadnou dopravou a čtěte si spolu. Na kartě velikosti A5 najde malý školák písmeno ve všech jeho čtyřech podobách včetně doprovodného obrázku.

Abeceda na cesty

Hledáte společný rituál, který vám zpříjemní návrat ze školy? Sada kartiček Dokresli si abecedu! je tím pravým. Předtištěné černobílé karty lákají k tomu, aby si na ně malý prvňáček dokreslil všechny symboly a obrázky, které ho k danému písmenku napadnou.

Tip: Nechte dítěti kartu v poštovní schránce třeba jako dárek od skřítka Písmáčka! Nebude se moct dočkat dalšího dopisu s písmenkem a vy máte společnou aktivitu na dalších 34 dní.

Psychická příprava, půl úspěchu

Nové prostředí, nový kolektiv. To samé, co váš prvňáček, zažívá i Matylda v první třídě. Krátký příběh líčí všechny radosti i starosti spojené se vstupem do první třídy a umožní vám si s dítětem o životě ve škole dál povídat. Přidejte vlastní zkušenosti, ukažte mu fotky nebo povězte, se kterými kamarády jste pořád v kontaktu. I to může dítě přesvědčit, aby vzalo školu ještě na milost.

Zazvonil zvonec, výuky je konec…?

I během hraní deskovek si může dítě nenápadně opakovat abecedu. Písmenožrout by mohl vyprávět! Házejte kostkou, vyberte si cestu a vymýšlejte slova, která budou odpovídat písmenku na políčku. Ale pozor! Vstup na políčko Písmenožrouta znamená, že se musíte o kus vrátit! Hra má několik variant pokročilosti a je tak vhodná nejen pro předškoláky a prvňáky, ale vlastně pro kohokoli, kdo si chce procvičit slovní zásobu.

Písmenožrout

Že vaše dítě raději maluje, než se učí? S omalovánkovou abecedou může dělat obojí! Co list sešitu, to písmenko a úkol. Dokresli veverce devět oříšků nebo gorile prales. Fantazii se meze nekladou a to učení… je vlastně jen třešnička na dortu.

Abeceda. Omalovánky s hravými úkoly

Nástup do první třídy s sebou přináší hodně změn a bývá náročný pro děti i rodiče. Prožijte společně první školní rok se stejným nadšením, s jakým jste prožívali první školní den. Díky materiálům od nakladatelství Poketo se škola stává skutečně hrou a navíc – všechny pomůcky prošly zkouškou u těch nejpovolanějších – dětí samotných zakladatelek.

You may also like...