Policie bude nadále jezdit ve Škodovkách

Ke slavnostnímu předání prvních 35 automobilů Škoda došlo včera v Zákaznickém centru Škoda Auto v Mladé Boleslavi za přítomnosti ministra vnitra ČR Jana Hamáčka, policejního prezidenta Jana Švejdara a ředitele tuzemského zastoupení automobilky Luboše Vlčka. Nejnovější dodávka vozů Škoda pro potřeby resortu vnitra tak napsala další kapitolu spolupráce mezi automobilkou Škoda a Českou republikou.

Předané vozy jsou součástí tendru v hodnotě 1,5 miliardy korun, na jehož základě převezme ministerstvo v příštích třech letech 3294 automobilů, jen letos jich odebere 1250. Jedná se o modely Kodiaq, Scala a Fabia. 1853 bude vozů Kodiaq, které budou mít pohon všech kol, sedmistupňovou převodovku DSG a dvoulitrový naftový motor. Ministerstvo převezme také 640 vozů Scala s  benzinovým motorem 1.0 TSI. Dalších 801 automobilů bude Fabia, taktéž s pohonem 1.0 TSI, 630 z nich ve verzi hatchback, 171 kombi. Většina aut bude vybavena skrytým výstražným zvukovým a rozhlasovým zařízením a vysílačkou, ostatní budou v civilním provedení. Budou sloužit u různých složek ministerstva, většina z nich u policie, dostanou je ale i hasiči nebo administrativní oddělení. „Spolupráce se Škodou Auto je dlouhodobě na vysoké úrovni, stejně jako kvalita nakoupených vozů. Nesmířil jsem se s tím, že by policisté jezdili v ojetinách a výsledkem je, že policisté mohou zajišťovat bezpečnost v moderních a spolehlivých vozech. V nákupu nových aut proto budeme pokračovat,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Ocenění předností automobilů Škoda

Od roku 1993 bylo českým policistům v rámci několika tendrů předáno přes 19.000 vozů Škoda nejrůznějších modelů a specifikací, další desítky tisíc aut odebraly jiné orgány státní správy.„Služba u bezpečnostních sborů patří k těm nejnáročnějším, v nichž se dá osobní automobil provozovat. Vyžadují se nejen vynikající jízdní vlastnosti, ale především provozní spolehlivost a odolnost vůči opotřebení,“ zdůraznil při slavnostním předání ředitel Škoda Auto Česká republika Luboš Vlček a dodal, že „automobily ve službách státu musejí snášet extrémní zátěž zejména s ohledem na vysoké kilometrové proběhy, a přitom za všech okolností stoprocentně fungovat. Z tohoto důvodu nás velmi těší, že jsme v tomto náročném tendru uspěli. Je to nejlepší ocenění technických i ekonomických předností našich vozů.“

Auta na operativní leasing

V lednu policie převzala další civilní auta, poprvé je pořídila na operativní leasing. Za čtyři roky zaplatí 191 milionů korun, dostane 500 Octavií, které firma po dvou letech vymění za nové. Měsíčně vyjde jeden vůz téměř na 8000 korun, v ceně jsou kromě také servisní úkony, pneuservis nebo pojištění. Policie si od operativního leasingu slibuje snížení nákladů na provoz aut. Dnes předaná první auta z dalšího tendru jsou ale standardně koupena, nejde o pronájem formou operativního leasingu. „Policie potřebuje pro svoji akceschopnost kvalitní a spolehlivý vozový park. Automobily ŠKODA již mnoho let vzorně slouží policistům při výkonu jejich náročné služby. Jsem proto velmi rád, že spolupráce mezi českou policií a českou automobilkou bude v následujících letech pokračovat,“ uvedl v Mladé Boleslavi policejní prezident Jan Švejdar.

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...