Poselství 25. ročníku konference Forum 2000: „Pokud o demokracii nebudeme bojovat, ztratíme ji“

Váženými řečníky byli Jeho Svatost Dalajlama, Tsai Ing-wen, Maia Sandu, Reinhard Bütikofer, Charles Kupchan, Ladan Boroumand, David Kaye nebo Timothy Garton Ash. Delegáti se letos věnovali především třem tematickým pilířům – světové spolupráci demokracií, soupeření mezi demokracií a autoritářstvím v digitálním prostoru, a obnově demokracie prostřednictvím aktivního občanství. 

Konference byla slavnostně zakončena virtuálním projevem slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která se vyjádřila k letošnímu hlavnímu tématu, a to znovuobnovení demokracie v post-covidovém světě. „Globální pandemie odhalila křehkost našich demokracií. Politické zkratky a populismus jsou maskovány jako řešení,“ uvedla Čaputová.

Navázala tak na slova hlavy pravoslavné církve, patriarchy Bartoloměje I., který v prvních hodinách konference upozornil, že „obnovení demokracie je dřina, protože lidé jsou zranitelní a instituce jsou křehké. Každý člověk musí přispět k obnově občanské komunity a světa. Tuto lekci jsme dostali během pandemie, ale ocenili jsme ji také v případě klimatické krize.“ 

Jeho Svatost dalajlama letos s krátkým poselstvím vystoupil virtuálně v bloku „Václav Havel a globální odpovědnost: poselství duchovních vůdců“. Krátce přitom na Havla vzpomenul: „Ačkoli už není mezi námi, jeho myšlenky jsou stále velmi relevantní.“

Prezidentka Čínské republiky (Tchaj-wanu) Tsai Ing-wen poukázala na hrozby, které vyvstávají ze současného stavu nejistoty, strachu a ztráty jistot : „Autoritářské režimy, které se vynořily z pandemie, jsou si nyní ještě jistější, že jejich alternativní model je přizpůsobivější než demokratický systém.“ 

Výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal vzkázal, že je nejvyšší čas znovu obnovit demokratické principy. „Nikde není psáno, že demokracii máme navždy; pokud o ni nebudeme společně bojovat, ztratíme ji,” uvedl.

Pandemie COVID-19 podkopala postavení demokracií. Dnešní bojiště mezi demokracií a jejími odpůrci zahrnují kyberprostor, stejně jako oblast technologií. Místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost z Evropské komise Věra Jourová proto otevřela téma nástrah digitálního světa, do kterého většinu společnosti pandemická krize uvrhla: „Svoboda slova je základní hodnotou, kterou musíme chránit; jinak proces digitalizace demokracie nebude úspěšný.“ 

K otázce svobody slova a rovných podmínek pro všechny rovněž promluvila aktivistka za ženská práva Nyaradzo Mashayamombe, která poukázala na přetrvávající nerovné příležitosti mezi pohlavími. „Nemůžeme hovořit o demokracii, pokud neuznáme 52 % populace, kterou tvoří ženy a dívky.“

Výjimečnou událostí konference bylo slavnostní předání Mezinárodní ceny Fora 2000 za odvahu a odpovědnost, The Forum 2000 International Award for Courage and Responsibility, která byla zřízena při příležitosti letošního výročního 25. ročníku konference. Laureátem se stal zakládající prezident National Endowment for Democracy Carl Gershman.

Doprovodným programem 25. ročníku Konference Forum 2000 byl Festival demokracie, který probíhal ve dnech 10. až 16. října v Praze a v Žilině. Veřejnosti nabídl 18 akcí převážně s volným vstupem, mezi kterými nechyběly projekce filmů, přednášky, diskuze nebo umělecká vystoupení. Akce rozvíjela témata letošní konference a věnovala se problematice spolupráce demokracií, soupeření mezi demokracií a autoritářstvím v digitálním prostoru a obnově demokracie skrze aktivní občanství.

Záznamy obou dnů konference jsou ke shlédnutí zde: Videos – What now? Building back democratically | Forum 2000