Prague Studios buduje nový ateliér, první ve střední Evropě, s revoluční technologií LED VOLUME

Slavnostním poklepáním základního kamene v úterý 1. listopadu začala výstavba nového ateliéru číslo 7 (STAGE 7) Prague Studios v areálu Letov v pražských Letňanech. Nový prostor by měl být hotov v květnu 2023 a vzápětí se v něm začne připravovat natáčení třetí série epického sci-fi seriálu podle románu Isaaca Asimova Foundation (Nadace) pro APPLE TV+.

Výstavbou již sedmého ateliéru posilujeme naši pozici zásadního hráče globálního filmového průmyslu. STAGE 7 je navržen tak, aby vyhovoval nejmodernějším technologiím, které dnešní filmový svět nabízí. Mimo jiné zde počítáme s revoluční technologií virtual set LED VOLUME, kdy se pozadí při natáčení promítá v reálném čase a nikoli klasickým klíčovacím pozadím,“ upřesňuje Tomáš Krejčí, CEO Prague Studios.

Společnost Prague Studios je součástí světové filmové scény již téměř čtvrt století. Ve filmových ateliérech v Letňanech vznikly filmy a seriály Wanted, Anne Frank, xXx, Red Tails, La Môme, Carnival Row, Alien vs. Predator, Dune, Van Helsing a mnoho dalších. Letos ateliéry Prague Studios zaplnilo například natáčení druhé série seriálu Foundation (Nadace), na stavbu a speciální efekty mimořádně náročné. A právě pro třetí sérii Foundation bude poprvé využita nejmodernější technologie LED VOLUME v novém ateliéru STAGE 7.

Prague Studios bude prvním poskytovatelem LED VOLUME – virtuální produkce v reálném čase – ve střední Evropě. Jde o zásadní technologický posun, který řeší aktuální problémy, s nimiž se filmová branže potýká. Ať už jde o omezenou nabídku vhodných interiérů a exteriérů, zvýšené náklady na materiály pro stavbu filmových scén, zkrácené časy na postprodukci nebo konstantní neznámou v podobě dopadu covidu-19 na možnost produkce cestovat a operovat s velkým štábem. Virtual set LED VOLUME s imerzivními LED obrazovkami zjednodušeně řečeno umožňuje natáčet současně fyzicky i virtuálně v reálném čase. Další výhodou je možnost natáčení v jakémkoli místě, v jakémkoli ročním období bez ohledu na reálné fyzické umístění a s mnohem menší produkcí.


Komplex ateliérů Prague Studios v ulici Toužimská 867 v Praze 9 vyrostl na místě bývalé letecké továrny v roce 2001. Po zavedení systému filmových pobídek výrazně stoupl zájem o natáčení v České republice a společnost Prague Studios v roce 2017 zareagovala rozhodnutím postavit ke stávajícím čtyřem ateliérům na přilehlých pozemcích další dva, které vstoupily do provozu v květnu 2018. Sedmý ateliér by měl být dokončen v květnu 2023.

Světová energetická situace zasahuje asi každého, ale nevidím důvody k omezení produkce ve filmovém průmyslu. Rozmach streamovacích médií jako např. APPLE TV+ a dalších hovoří o opaku. Krize způsobená covid-19 byla bezprecedentní a ovlivnila každý segment průmyslu. Pevně doufám, že se podobná situace opakovat nebude. S omezeními jsme se naučili žít. Testovali jsme každý den, všichni na setu kromě herců, když točili, nosili roušky a nakonec jsme nemuseli ani jeden natáčecí den rušit,“ rekapituluje Tomáš Krejčí.

You may also like...