Praha 10 občanům představuje výsledky mezinárodní soutěže. Vznikne podle ní Nový Eden

Slavnostní vernisáž včera odstartovala výstavu Nový Eden – Dům Prahy 10. Venkovní expozice před Nákupním centrem Eden návštěvníkům prezentuje výsledky stejnojmenné architektonicko-urbanistické soutěže. Ty určí další podobu bezprostředního okolí vršovické radnice, včetně léta uzavřeného kulturního domu.

Výstava sestává ze sedmi oboustranných panelů a ve veřejném prostoru nedaleko radnice bude k vidění do 17. června. „Návštěvníci se mohou seznámit se všemi šestnácti návrhy, které nám do soutěže přišly, s pěti oceněnými pak podrobněji. Názorně tak uvidí, jaké možnosti současný Kulturní dům Eden a jeho okolí nabízejí, a proč se vítězem stal koncept architektonického ateliéru ohboi a projekční společnosti JIKA-cz,“ říká Martin Valovič (ODS), místostarosta MČ Praha 10 pro územní rozvoj a místopředseda sedmičlenné poroty, která návrhy posuzovala, a v níž měli většinu nezávislí odborníci. „Konkurence však byla obrovská, sešly se nám velmi zajímavé projekty z Česka i zahraničí. Byla by velká škoda je veřejnosti nepředstavit,“ dodává místostarosta Valovič.

Na vítězi se porota přesto shodla jednomyslně, což je při podobných soutěžích poměrně nezvyklé, a svědčí to o mimořádné kvalitě návrhu. „Respektuje polohu původního Kulturního domu Eden a integruje jeho prostory s novým městským bydlením do jednoho celku v rafinovaném „mimoúrovňovém“ konceptu (hlavní sál kulturního domu v podzemí je situován mimo nadzemní objemy městského bydlení a do veřejného prostoru se propisuje jako součást terra-formingu souvisejícího parteru). Projekt motivuje a dává místu živost, svěží myšlenku včetně navržené typologie bydlení,“ přibližuje verdikt poroty její člen Ivan Kroupa, architekt a profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Expozice bude před Nákupním centrem do 17. června a je součástí otevřeného a transparentního přístupu, který desátá městská část pro tvorbu koncepce Kulturního domu Eden a jejího okolí zvolila. Nyní radnici čekají jednání s vítězem, která v případě oboustranné shody povedou ke spolupráci na přípravě projektové dokumentace navrženého projektu.

Po jejím dokončení budou následovat další stupně projektové přípravy, ať už se jedná o získávání stanovisek všech dotčených orgánů, projednání na stavebním úřadě nebo samotné výběrové řízení na dodavatele. Samotná proměna území by při dobrém vývoji mohla začít už v roce 2025. 

You may also like...