Před 100 lety poprvé vyšel román Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. První zvuková podoba vznikla před 85 lety

Od vydání slavného humoristického románu Jaroslava Haška uplyne letos 100 let! Josef Švejk představuje v našem životě téměř mýtus. Generace čtenářů znají zpaměti celé pasáže z této proslulé knihy. Stejně jako je spojen obraz Švejka s obrázky Josefa Lady, je zvukově propojen Švejk s Janem Werichem. Ten namluvil Švejka nejprve pro loutkový film Jiřího Trnky a posléze v průběhu několika let načetl celý román.  Jeho interpretace je považovaná za kongeniální propojení s autorem a dosud nepřekonaná žádným z dalších interpretů. Jan Werich však nebyl prvním, kdo slavný román oživil svým hlasem. Už v roce 1936 totiž vznikaly nahrávky Švejka s legendárním komikem Ferencem Futuristou.  

Ferenc Futurista

První nahrávky slavného Haškova románu vznikly před 85 lety v roce 1936 a vyšly na deskách společnosti Ultraphon. Jde o dramatizaci několika kapitol v podání Ference Futuristy, Jožky Wannerové, Járy Kohouta a Vojty Mertena. Nejslavnější audiopodoba Švejka je však spojena s interpretací Jana Wericha. V korespondenci Jana Wericha s Jiřím Voskovcem, která vyšla knižně z podnětu kunsthistoričky Medy Mládkové, se můžeme dočíst, jak Werich s potěšením vítal možnost pracovat na nahrávkách Švejka pro Supraphon, který mu (dle jeho slov) v té době vítaně rozšířil komunistickou cenzurou notně ořezané umělecké příležitosti.

Werichova kultovní interpretace zůstala zachována v kompletu 17 LP desek, které postupně vycházely v letech 1977 až 1983 u vydavatelství Supraphon. Nahrávky přitom vznikaly s přestávkami patnáct let – mezi lety 1953 až 1970. V tomto dnes již ikonickém audio zpracování četli kromě Jana Wericha některé postavy Vlasta Burian (polní kurát Katz), Jiřina Šejbalová (paní Müllerová) a František Filipovský (redaktor). Supraphon vydal v roce 1995 na 2CD a audiokazetách výběr To nejlepší ze Švejka v podání Jana Wericha. Před třinácti lety vyšel celý soubor na 13 CD a v roce 2017 se nahrávky dostaly do formátu 2 CD-MP3. Toto poslední kompletní vydání je doplněno i o bonus s historickými záznamy Švejka s Ferencem Futuristou z roku 1936, z Divadla Větrník z roku 1946 a s dosud nevydanými zkušebními snímky s Janem Werichem z roku 1953.

Producentka Naďa Dvorská, která soubory Švejka pro CD uspořádala, dodává: „Uvedení zkompletované zvukové verze Švejka na trh bylo pro vydavatelství Supraphon slavnostní událostí. Nahrávky oslovují nejen znalce Haškova díla, ale i ty, kteří Švejka nikdy nečetli. V průběhu let se jich prodalo bezmála 500 000 na LP, MC, CD a MP3. Poslední zveřejnění z roku 2017 na 2CD-MP3 doprovází booklet, v němž jsou citovány pasáže z esejí, které o Švejkovi napsali Karel Kosík, Bohumil Hrabal, Karel Hvížďala, Vladimír Just a řada dalších pamětníků a znalců. Supraphon uspořádal v roce 2017 u příležitosti vydání kompletních nahrávek Švejka v tomto dalším zvukovém formátu na veletrhu Svět knihy v pražských Holešovicích předání Diamantové desky Supraphonu in memoriam Janu Werichovi. Na přání vnučky Jana Wericha Zdeny Kvapilové symbolicky převzala Diamantovou desku přítelkyně rodiny Jitka Molavcová.“  

Poslední vydání Švejka v katalogu Supraphonu:
https://www.supraphonline.cz/album/335776-hasek-osudy-dobreho-vojaka-svejka

You may also like...