Příběh lásky Romeo a Julie se v podání Baletu Národního divadla vrátí do Státní opery

Nejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvádí Balet Národního divadla na jevišti Státní opery.

Klasické baletní představení na hudbu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, které se v září vrací na prkna Státní opery a bude zároveň jediným blokem do konce letošního roku, si během své osmdesátileté existence našel pevné místo na mezinárodních jevištích a patří k pilířům klasického repertoáru předních světových souborů.

Choreograf a tanečník John Cranko postavil původně Romea a Julii pro balet milánské La Scaly, v hlavních rolích se představila slavná Carla Fracci a Mario Pistoni. Známější a upravenější verzi uvedl Cranko o čtyři roky později pro svůj Stuttgartský balet (1962), kde v hlavní roli zazářila Márcia Haydée spolu s Rayem Barrou. Tato inscenace je stále velmi populární a na svém repertoáru ji má mnoho světových souborů (například Kanadský národní balet, Australský balet, Balet pařížské Opery, Vídeňský státní balet, The Joffrey Ballet v Chicagu, Teatro Municipal de Santiago v Chile, Finský národní balet, Čínský národní balet, Bavorský státní balet, Bostonský či Washingtonský balet).


Crankův balet je inscenován v originální kostýmní a scénické výpravě Jürgena Roseho, v detailní rekonstrukci, která je označovaná za svébytný umělecký počin.

Termíny baletních představení Romeo a Julie v budově Státní opery: Pátek 1.9. od 19:00 hod., sobota 2.9. od 19:00 hod., sobota 9.9. ve 14:00 a 19:00 hod., sobota 16.9. od 19:00 hod. a neděle 17.9. od 14:00 a 19:00 hod.

Foto: Serghei Gherciu

You may also like...