Příběh o dlažbě z Vietnamu pro ateliér Akademie výtvarných umění má happyend

Až do opraveného Ateliéru Jana Zajíce Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze-Bubenči opět vkročí studenti, měli by našlapovat s náležitou úctou. Pod jejich nohama totiž bude i dlažba, kterou stavbaři Metrostavu sháněli doslova po celém světě. Při bourání objevili pod původní dlažbou ještě jednu z glazovaného betonu, která byla položena zřejmě v roce 1870. A protože se jí zachovalo omezené množství, museli nechat vytvořit repliku. Dlažba je však tak specifická, že vhodného výrobce nenašli v Česku ani v Evropě, ale až v dalekém Vietnamu. Jenomže pak příběh o kuriózní dodávce zdramatizovala pro změnu napjatá situace v mezinárodní logistice.

„Výrobu jsme zadali vloni v říjnu a Vietnamci to do konce roku měli hotové. Problém nastal při přepravě zboží. Rok po uvíznutí lodi v Suezském průplavu nejspíš prohloubila logistické komplikace na této důležité námořní křižovatce válka na Ukrajině a náš náklad v důsledku trčel v Suezu několik měsíců, aniž bychom tušili, kdy se dá opět do pohybu. Do přístavu v Hamburku nakonec doplul až na konci května,“ vypráví Lukáš Březina, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav. „Naštěstí máme dostatečně zkušené dlaždiče, tak věřím, že se jim ani po takovém dobrodružství s dodávkou materiálu nebudou třást ruce při pokládce,“ směje se.

Jeho tým pracuje v sochařském a malířském ateliéru od září loňského roku. V objektu, který se nachází mimo hlavní budovu, vyměňovali střechu včetně oken prolnutých do střešní konstrukce, opravovali fasádu a upravovali dispozice a vzhled interiéru. Nyní se věnují především renovaci vnitřních povrchů a na závěr přijdou ještě úpravy vnějších komunikací. Stavbaři chtějí předat opravenou budovu investorovi před letošním létem.

„Přestože je to pro Metrostav zakázka malého rozsahu, stavebně jde o velmi obtížné dílo. Svou roli hraje i situování staveniště ve vnitrobloku obytných budov, které vylučuje využití nějaké větší mechanizace. Pracujeme jako naši předkové téměř výhradně s drobným ručním nářadím,“ vysvětluje Lukáš Březina. „Nejsložitější část rekonstrukce v podobě demontáže střechy nám bohužel z původně plánovaného podzimu padla až do zimy. Měli jsme ale štěstí v neštěstí, protože mírné teploty nám umožnily instalovat nový ocelo-dřevěný krov pod provizorním zastřešením už od února, a mohli jsme tak paralelně provádět interiérové práce, které se běžně dělají až po střeše,“ dodává.

Ateliér v Zajícově ulice vznikl v roce 1902 jako zázemí pro výstavu a pobyt francouzského umělce Augusta Rodina, jednoho z největších sochařů své doby. Dnes slouží jako přípravná škola kresby a modelování pro první ročníky AVU. Secesní hlavní budova byla dokončena o rok později a v roce 1998 prošla generální rekonstrukcí. Její součástí je i unikátní školní knihovna od architekta Jana Kotěry. 

Bubenečský areál AVU je pro Metrostav známou adresou, v minulosti zde největší česká stavební společnost opravila například budovu Školy architektury AVU. A i po rekonstrukci ateliéru bude úspěšná spolupráce pokračovat, protože Metrostav zvítězil i ve výběrovém řízení na přestavbu studijního a zahraničního oddělení v hlavní budově. 

Stavební společnost Metrostav se v posledních letech stává specialistou na rekonstrukci historických budov v Praze. V současnosti dokončuje restaurační práce na Clam-Gallasově paláci a nedávno zahájila opravu Průmyslového paláce. Nejprestižnější zakázkou z historického portfolia zůstává rekonstrukce Národního muzea.

You may also like...